لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

وزیر امور خارجه آلمان: ایران باید به پیشنهاد رییس جمهوری آمریکا پاسخ مثبت بدهد


آلمان می گوید هفته آینده میزبانی جلسه گروهی از قدرت های جهانی را که سعی دارند ایران را به محدود ساختن جاه طلبی های اتمی اش متقاعد کنند، بر عهده می گیرد.

این گردهمایی که روز چهارشنبه در نزدیکی فرانکفورت برگزار خواهد شد، نخستین جلسه بین المللی است که از هنگام روی کار آمدن پرزیدنت باراک اوباما تشکیل می شود.

وزیر امور خارجه آلمان امروز، جمعه، گفت ایران باید به پیشنهاد اوباما برای دراز کردن دست بسوی ایران، که کنایه ای از تمایل دولت او به مذاکراه با تهران است، بگونه ای مثبت پاسخ دهد.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی روحانی منتفذ و رییس جمهوری سابق ایران امروز، جمعه، گفت ایران در انتظار است ایالات متحده نسبت به ایران منصف و منطقی باشد.

رفسنجانی همچنین از دولت اوباما گه گفته است تمام گزینه ها را برای مقابله با دولت ایران محفوظ نگاه میدارد، انتقاد کرد.

در اوایل هفته، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران از آقای اوباما خواست بابت آنچه او آنرا ۶۰ سال جنایت های آمریکا علیه کشورش نامید، عذر خواهی کند.

آلمان، ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه سعی کرده اند ایران را تشویق کنند غنی سازی اورانیوم را، که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی بکار رود، متوقف سازد. ایران می گوید برنامه اتمی آن فقط برای مقاصد صلح جویانه و غیر نظامی اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG