لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

گزارش سیاسی: جمهوریخواهان بر سر چند راهی


حزب جمهوریخواه که طی دو سال گذشته در دو انتخابات کنترل کنگره و کاخ سفید را از دست داد امروز درباره یک رهبر جدید و مسیری که حزب باید طی کند تصمیم می گیرد.

جمهوریخواهان در واشنگتن گردهم آمده اند تا در نشست زمستانی حزب رئیس جدید کمیته ملی حزب جمهوریخواه را انتخاب کنند. پنج کاندیدا در رقابتی نزدیک در تلاش اند مایک دانکن، رهبر فعلی انتصابی از سوی جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، را از کار برکنار کرده و خود رهبری حزب را در دست بگیرند.

رای گیری امروز نخستین رقابت شدید بر سر رهبری حزب جمهوریخواه از سال هزار و نهصد و نود و هفت پیش از ریاست جمهوری جرج بوش است.

کاخ سفید، کنگره، و بسیاری از ایالت های تحت کنترل دموکرات ها، چالش های بزرگ پیش روی رهبر جدید حزب جمهوریخواه است که برای غلبه بر آن باید شکاف حزب با دموکرات ها را در استفاده از اینترنت برای ارتباطات و جمع آوری کمک های مالی پر کند.

کاندیداهای جدید ریاست کمیته ملی حزب جمهوریخواه در چند ماه گذشته کوشیده اند ثابت کنند مایک دانکن، رهبر فعلی حزب، تداوم چهره جمهوریخواهان در دوران جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، است.

پنج کاندیدا دانکن را به چالش گرفته اند: مایکل استیل، قائم مقام فرماندار پیشین مریلند؛ کن بلک ول، وزیر پیشین امور خارجه در ایالت اوهایو؛ کیتن داوسن، رئیس حزب جمهوریخواه کارولاینای جنوبی؛ سال آنوزیس، رئیس حزب جمهوریخواه میشیگن؛ و چیپ سالتزمن، رئیس پیشین حزب جمهوریخواه تنسی.

به اعتقاد باب تیرنن، رئیس حزب جمهوریخواه اورگان، اعضای حزب در نشست زمستانی واشنگتن در پی یافتن یک انرژی تازه و جهتی نوین برای حزب اند.

بسیاری در حزب معتقدند جرج بوش وقتی سه شنبه ی گذشته پس از مراسم سخنرانی پرزیدنت اوباما واشنگتن را ترک کرد حزبی تکه تکه شده را پشت سر گذاشت.

حزب جمهوریخواه بدنبال شکست کمپین سناتور جان مک کین که چندان نزدیکی با اعضای حزب ندارد در جستجوی یک رهبر مقتدر است.

وقتی رای گیری سرنوشت ساز امروز آغاز شود صد و شصت و هشت عضو هیات مدیره ی کمیته ی ملی حزب جمهوریخواه تصمیم خواهند گرفت مایک دانکن، رهبر فعلی حزب، را برای دومین دوره ی دو ساله در مقام خود ابقاء یا رهبری دیگر را انتخاب کنند.

کمتر از دو هفته پس از قدرت گرفتن نخستین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا این پرسش مطرح است که آیا جمهوریخواهان با انتخاب مایکل استیل یا کن بلک ول رهبری حزب را به دست یک آمریکایی آفریقایی تبار خواهند سپرد.

دیوید وینستن، استراتژیست جمهوریخواه، معتقد است رای دهندگان آمریکایی جمهوریخواهان را برای ناتوانی در یافتن پاسخی برای مشکلات آنها با پشت کردن به حزب مجازات کردند.

به باور بسیاری مایک دانکن احتمالا در دور اول رای گیری از رقبای خود در پیش خواهد بود. دانکن تا کنون توانسته است پشتیبانی سی و شش عضو هیات مدیره را کسب کند. پس از او با فاصله ای نزدیک به ترتیب کیتن داوسن با کسب حمایت بیست، مایکل استیل با هیجده، سال آنوزیس با هفده و کن بلک ول با سیزده، عضو هیات مدیره قرار دارند.

به باور بسیاری علیرغم پیشتازی دانکن نیرویی در حزب در پی چهره ای جدید است. چهره هایی که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند.

حزب جمهوریخواه در کارولاینای جنوبی تحت رهبری کیتن داوسن بسیار خوب عمل کرده است اما، او سابقه ی خوبی در ارتباط با سیاهان و اقلیت ها ندارد. مایکل استیل می تواند راهگشای مشکلات حزب در باره ی سیاهان باشد اما، بسیاری معتقدند او چندان که باید محافظه کار نیست. سال آنوزیس لیتوانیایی تبار در جبران عقب ماندگی حزب در استفاده از فناوری های پیشرفته ی اینترنتی و ارتباط با اقلیت ها مهره ای موثر خواهد بود اما، دوران رهبری او در میشیگن در برابر رقبای دموکرات علیرغم اوضاع نابسامان اقتصادی و بیکاری چنگی به دل نمی زند. کن بلک ول، دیگر کاندیدای سیاهپوست سابقه ی طولانی دارد اما، روابط بسیار نزدیک او با رهبران مذهبی می تواند به موقعیت حزب در جلب طیف گسترده ای از رای دهندگان لطمه بزند. چیپ سلتزمن چهل ساله، مدیر موفق کمپین ریاست جمهوری مایک هکبی در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان، هم فرصت مناسب در دست گرفتن رهبری حزب را با رسوایی توزیع سی دی موسیقی که شامل آهنگی با عنوان براک کاکا سیاه جادویی تقریبا از بین برد.

به باور سال آنوزیس جمهوریخواهان از پس از رسوایی واترگیت تا کنون چنین حضور ضعیفی در صحنه سیاسی نداشته است.

در عین حال، تمام کاندیداها در باره بازگشت به دوران رونالد ریگن اتفاق نظر دارند و می کوشند با تکیه بر آزادی های فردی، دولت حداقلی، و تکیه بر برخورداری از نیروی دفاعی قدرتمند، محافظه کاران و اقلیت هایی را که طی سالهای گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته اند زیر چتر سنتی حزب جمهوریخواه گرد آوردند.

نخستین آزمون رهبر آتی حزب جمهوریخواه آماده کردن حزب برای انتخابات میاندوره ای سال دو هزار و ده است.

رهبر جدید باید با سناتور میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنا، و جان بینر، رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان، و هر کاندیدایی که قصد شرکت در رقابت های ریاست جمهوری سال دو هزار و دوازده را دارد، همکاری نزدیکی داشته باشد.

گروهی از تحلیلگران می گویند جمهوریخواهان در کنگره در مخالفت با طرح ترمیم اقتصادی پرزیدنت اوباما که از حمایت مردمی بالایی برخوردار است دست به قماری سنگین زده و آینده سیاسی خود را به شکست طرح پرزیدنت اوباما گره زده اند. به باور کارشناسان اگر طرح ترمیم اقتصادی اثرات خود را تا سال دو هزار و ده نشان دهد در انتخابات بعدی شاهد دور دیگری از شکست جمهوریخواهان خواهیم بود.

این تحولات در دومین هفته ی کار پرزیدنت اوباما به برخورد کلامی رهبران دو حزب در کنگره منجر شده است.

ننسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، معتقد است مردم به دستور کار سیاسی ای رای داده اند که جمهوریخواهان به آن باور ندارند. و سناتور جان کایل، نفر دوم رهبری اپوزیسیون در سنا، این استدلال را رد می کند که مردم با انتخاب پرزیدنت اوباما لزوما به طرح ترمیم اقتصادی او رای داده اند.

سنا دوشنبه طرح ترمیم اقتصادی را که در یک رای گیری حزبی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید با تغییراتی به بحث و رای می گذارند. پرزیدنت اوباما با امید به حمایت جمهوریخواهان، در سایه ی گزارش امروز وزارت بازرگانی حاکی از شدیدترین کاهش در نرخ فصلی تولید ناخالص ملی آمریکا طی بیست و هفت سال گذشته، انتظار دارد طرح تا نیمه ی فوریه آماده امضای او باشد.

در این میان، امروز رسانه ها از احتمال افزوده شدن یک جمهوریخواه دیگر به کابینه پرزیدنت اوباما خبر دادند. رسانه ها به نقل از یک منبع دموکرات نوشته اند پرزیدنت اوباما بطور جدی معرفی سناتور جمهوریخواه جاد گرگ، عضو ارشد کمیته بودجه ی سنا، را به عنوان وزیر بازرگانی دولت خود در نظر دارد. سناتور گرگ یک جمهوریخواه میانه رو از ایالت نیوهمشایر است و در صورت تحقق چنین خبری او سومین وزیر جمهوریخواه دولت پرزیدنت اوباما خواهد بود.

اگر سناتور گرگ به کابینه بپیوندد جان لینچ، فرماندار دموکرات نیوهمشایر، می تواند یک دموکرات را به جانشینی او معرفی کند و در صورت قطعی شدن پیروزی ال فرنکن در انتخابات مینه سوتا دموکرات ها به شصت کرسی و یک اکثریت قاطع در سنا دست خواهند یافت. اما، چنین تصمیمی از سوی فرماندار نیوهمشایر بعید بنظر می رسد. سناتور گرگ امروز تائید کرد که از جمله کاندیداهای مورد نظر رئیس جمهوری بوده است. تا هفته ی پیش از جان تامپسن، مدیرعامل شرکت کامیپوتری سیمنتک، به عنوان کاندیدای پیشتاز برای وزارت بازرگانی صحبت می شد. پیشتر پرزیدنت اوباما بیل ریچاردسون، فرماندار دموکرات نیومکزیکو، را برای این مقام معرفی کرد اما، ریچاردسون بدلیل تحقیقات قضایی در ارتباط با او و پرهیز از بدرازا کشیدن روند تائید صلاحیتش در سنا رسما کناره گیری کرد.


XS
SM
MD
LG