لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

گزیده روزنامه های پنجشنبه ۹ بهمن در ایران


بیماری های قلبی و سرطان، علت اصلی مرگ در تهران

روزنامه آفتاب یزد از فوت ۳۷ هزار و ۲۸۸ نفر در تهران طی ۹ ماه گذشته خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، آمار نشان می دهد در بین متوفیان تهرانی، علت مرگ تنها ۱۴ نفر «طبیعی» ذکر شده است. مطابق آمار داده شده، ابتلا به «بیماری های قلبی»، اولین عامل مرگ شهروندان بوده و انواع «سرطان» دومین عامل مرگ تهرانی ها بوده است.

براساس خبر روزنامه آفتاب، این عوامل مرگ در بین تهرانی ها، طی ۶ سال گذشته همواره ثابت بوده و ارتباط مستقیمی با افزایش «آلودگی هوا» دارند. در ۹ ماه سال جاری خورشیدی، ۶ هزار و ۲۴۹ شهروند تهرانی دچار ایست قلبی شده اند که این آمار در مقایسه با ۱۲ ماه سال گذشته چند برابر افزایش داشته است.


اختصاص بودجه دولتی برای بنیاد فرهنگی حمید مولانا

روزنامه جمهوری اسلامی از اختصاص بخشی از بودجه سال آينده كشور به برخی از اشخاص حقيقی و حقوقی غيردولتی خبر می دهد . به نوشته این روزنامه، «در اين بخش فهرست اشخاص حقيقی و حقوقی غيردولتی كه رديفی در بودجه به آنها اختصاص داده شده ذكر شده است».

جمهوری اسلامی می نویسد، در ميان اين فهرست نام « بنياد فرهنگی مولانا » به چشم می خورد كه متعلق به «مشاور آمريكايی-ايرانی» تبار رئيس جمهوری، «حميد مولانا» است.

به نوشته این روزنامه، «بنابر پيشنهاد دولت قرار است در سال آينده مبلغ ۳۳۷ ميليون تومان از محل بودجه كشور به اين بنياد تعلق گيرد.» جمهوری اسلامی از مشخص نبودن موضوع فعاليت اين بنياد و سوابق آن خبر می دهد می نویسد «برای نخستين بار است در بودجه كشور اعتباری برای آن تعيين شده است.»


انتشار مجدد روزنامه «هم میهن»

روزنامه کیهان از انتشار مجدد روزنامه «هم میهن» با کادر روزنامه توقیف شده «کارگزاران» خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «منابع آگاه» می گویند اعضای تحریریه روزنامه توقیف شده کارگزاران به روزنامه «هم میهن» منتقل شده اند.

کیهان می نویسد «روزنامه هم میهن به مدیر مسئولی غلامحسین کرباسچی که پیش از این به دلایل حقوقی توقیف شده بود اخیراً رفع توقیف شده و جایگزین روزنامه کارگزاران خواهد شد».

کیهان در بخش دیگری از خبر خود به راه اندازی یک سایت خبری از سوی حزب کارگزاران با عنوان «نخستین نیوز» اشاره می کند و می نویسد:«این سایت با همکاری اعضای تحریریه هفته نامه توقیف شده «شهروند امروز» شروع به فعالیت خواهد نمود.»

کاهش بودجه انسداد مرزها به ۷۵ میلیارد تومان

روزنامه قدس، به انتشار سخنان یک مقام نيروی انتظامی در خصوص بودجه سال آينده نیروی انتظامی برای انسداد مرزها پرداخته است. به نوشته این روزنامه، «مهدی محمدی فر»، معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی گفته در حالی كه به نظر ما انسداد مرزها به ۳هزار ميليارد تومان بودجه نياز دارد، فقط ۷۵ ميليارد تومان برای انسداد مرزها در نظر گرفته شده است.

به نوشته قدس، این مقام انتظامی گفته «با اين وضع روند انسداد مرزها ۳۰ سال به طول خواهد انجاميد»، این درحالی است که « در ابتدا ۲۰۰ ميليارد تومان برای این اقدام در نظر گرفته شده بود».

XS
SM
MD
LG