لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

دو کاندیدای انتخابات ایالتی عراق کشته شدند


پلیس عراق می گوید مردان مسلح دست کم دو کاندیدای سنی انتخابات ایالتی را، که قرار است روز شنبه برگزار شود، کشتند. به گفته پلیس، یکی از آنها روز پنجشنبه در بغداد هدف گلوله قرار گرفت. دست کم سه کاندیدای دیگر کشته شده اند، و چندین نفر نیز از سوء قصد جان بدر برده اند.

در ماه های اخیرخشونت بطور کلی درعراق کاهش یافته است، اما مقامات امنیتی برای تشدید خشونت در روزهای قبل از رای گیری آماده شده اند.

پیشتر، دولت عراق گفت شرکت امنیتی امریکائی «بلک واتر» دیگر اجازه ندارد در کشور فعالیت کند. این شرکت از دیپلمات های امریکائی حفاظت می کند، و بغداد گاردهای آنرا به کشتن غیر قانونی ۱۷ شهروند عراقی در جریان تیراندازی در بغداد در سال ۲۰۰۷ متهم کرده است.

سخنگوی وزارت کشور عراق روز پنجشنبه گفت، جواز کار «بلک واتر» منقضی شده است و تجدید نخواهد شد. عراق اینک، بر اساس توافقنامه امنیتی با ایالات متحده، اجازه دارد در باره چنین مسائلی تصمیم بگیرد.

یک مقام امریکائی در بغداد گفت سفارتخانه از این تصمیم آگاه شده است، اما زمانی را که «بلک واتر» باید خارج شود مشخص نساخت. نمایندگان بلک واتر گفتند آنها هنوز دستوری دریافت نکرده اند.

پنج گارد امریکائی بلک واتر که در تیراندازی دست داشتند به اتهام کشتن ۱۴عراقی غیر مسلح در واشنگتن محاکمه می شوند. مقامات امریکائی در باره مرگ های دیگر در پرونده تحقیق می کنند.

گاردها می گویند آنها هنگامی که سرگرم حفاظت از یک کاروان وزارت امورخارجه امریکا بودند زیر آتش قرار گرفتند. وکلای مدافع متهمان می گویند گاردها بی گناه هستند.

ماه پیش، مقامات وزارت امور خارجه امریکا هشدار دادند که بلک واتر ممکن است جواز کار در عراق را از دست بدهد، و ایجاب می کند که دولت اوباما شرکت جدیدی برای حفاظت از دیپلمات های امریکا در عراق پیدا کند.

XS
SM
MD
LG