لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

گزارش: حمایت رئیس جمهوری آمریکا از پرداخت حقوق برابر در مقابل کار برابر


پرزیدنت باراک اوباما بامداد روز پنجشنبه لایحه ای را با امضای خود بصورت قانون در آورد که در آن اقدام کسانی را که میخواهند از عدم پرداخت دستمزد برابر در مقابل کار برابر به مراجع قانونی شکایت کنند آسان تر میکند.

در مراسمی که به مناسبت امضای این لایحه در کاخ سفید برگزار شد،رئیس جمهوری آمریکا گفت این اقدام، حمایت از همان اصلی است که میگوید" ما همه یکسان بوجود آمده ایم" و هر شخصی سزاوار استفاده از فرصت برابر است.

این لایحه که بنام " قانون پرداخت برابر لیلی لدبتر"* شناخته میشود، نام زنی را بر خود گذاشته است که میگوید تا روزهای آخر کار خود از تفاوتی که در پرداخت حقوقش وجود داشته، آگاه نبوده است. " لدبتر" که در کارخانه " گودیر" کار میکرده در مراسم امضای این قانون توسط رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید حضور داشت.

این قانون در حقیقت تصمیم دادگاه عالی آمریکا را که در سال ۲۰۰۷ اتخاذ شده بود؛ ملغی کرده است. راًی دیوان عالی آمریکا تنها ۱۸۰ روز به آنانی که مورد تبعیض قرار گرفته بودند، فرصت میداد که شکایت خود را مطرح کنند؛ اما اکنون با امضای لایحه جدید توسط رئیس جمهوری آمریکا، این مهلت ۲ برابر شده است. یعنی کسانی که در برابر کار برابر حقوق برابر دریافت نمیکنند؛ قانوناً حق دارند شکایت های خود را تا یک سال پس از آگاهی از مسئله و زیر پای گذاشتن حقوق برابرشان از سوی کارفرما مطرح کنند.

اوباما و سایر دموکرات ها در سنای آمریکا در سال ۲۰۰۷ میلادی، شدیداً علیه راًی دیوان عالی کشور فعالیت کرده و قول داده بودند که لایحه ای را به تصویب برسانند که به کارگران و کارکنان فرصت بیشتری برای شکایت از کارفرمایانشان داده شود.

کاخ سفید در اعلامیه ای که به مناسبت امضای لایحه " قانون پرداخت برابر لدبتر" منتشر کرد خاطر نشان میکند که این لایحه برداشتن گام بزرگی به جلو نه تنها برای زنان، بلکه برای تمام خانواده هاست.

مخالفان این لایحه مهم که روز پنجشنبه با امضای رئیس جمهوری آمریکا بصورت قانون در آمد، میگویند دادن فرصت بیشتر برای اقدام به شکایت، شاکی ها را به این امر ترغیب و بازار وکلا را داغ تر میکند.

پرزیدنت باراک اباما طی مبارزه های انتخاباتی اش برای ریاست جمهوری آمریکا بارها از این لایحه حمایت کرده بود. لایحه ای که با توجه به کنگره تحت کنترل دموکراتها، در صدر دستور قرار گرفته بود.


XS
SM
MD
LG