لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

هشدار تحليل گر ايرانی در باره پاسخ احتمالی اوباما به نامه تبريک احمدی نژاد


* نامه اوباما جوابی به نامه مفصل تبريک احمدی نژاد است که ممکن است برای خامنه ای فرستاده شود

گاردين زير عنوان"کاخ سفيد اوباما ممکن برای ذوب کردن يخ در مناسبات آمريکا و ايران نامه بفرستد" می نويسد کسب اطلاع کرده است که دولت پرزيدنت باراک اوباما فرستادن نامه ای به ايران را با هدف ذوب کردن يخ در مناسبات آمريکا و ايران و گشودن باب تماس های مستقيم مورد توجه قرار داده است.

گاردين می نويسد وزارت امورخارجه آمريکا از چهارم نوامبر که اوباما انتخاب شد روی پيش نويس هائی برای اين نامه کار ميکند. نامه جوابی به نامه مفصل تبريکی خواهد بود که محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز ششم نوامبر فرستاد.

گاردين می نويسد ديپلمات ها ميگويند نامه اوباما ژستی سمبوليک برای نشان دادن تغيير در لحن خصمانه ای است که دولت بوش اتخاذ کرده بود، و ايران را بخشی از يک محور شرارت توصيف ميکرد.

گاردين می نويسد نامه خطاب به مردم ايران خواهد بود و مستقيما برای آيت الله علی خامنه ای، رهبر ارشد، فرستاده ميشود، و يا به صورتی سرگشاده منتشر خواهد شد.

گاردين می نويسد سعيد ليلاز، تحليل گر ساکن تهران ميگويد نامه آمريکا بايد حاوی ضمانت هائی امنيتی، و توافقی برای لغو تحريم های اقتصادی باشد، و اظهارات وی را نقل ميکند که گفته است اگر چنين نامه ای بفرستند گامی بسيار عمده در جهت مناسباتی بهتر خواهد بود اما بايد مواظب باشند و تصور نکنند که تهران فورا پاسخ ميدهد. در داخل نظام، در مورد چنين نامه ای اختلاف نظر خواهد بود. افراطيونی بسيار هستند که نمی خواهند شاهد مناسباتی عادی ميان تهران و واشنگتن باشند. آنها برای متقاعد ساختن ايران بايد پيامی بسيار واضح بدهند که سعی نخواهند کرد رژيم را نابود کنند.

* تهران بازکردن مشت های گره کرده را با توجه به حضور سربازان آمريکائی در عراق و افعانستان غير منطقی ميداند

جروسلام پست زير عنوان "پيش نويس نامه آشتی جويانه آمريکا برای ايران" با اشاره به گزارش گاردين در اين زمينه، می نويسد يک دستيار نزديک به احمدی نژاد روز چهارشنبه گفت ايران به رغم درخواست دولت اوباما فعاليت های اتمی خود را متوقف نخواهد کرد.

جروسلام پست اظهارات علی اکبر جوانفکر را نقل ميکند که گفته است ما هيچ فعاليت غير مسالمت آميزی نداريم که متوقف کنيم.

جروسلام پست می نويسد جوانفکر همچنين درخواست اوباما از ايران برای بازکردن مشت های گره کرده را رد کرد و گفت صحبت کردن در مورد بازکردن مشت های گره کرده در شرايطی که ايران در محاصره سربازان آمريکائی در افغانستان و عراق است، کاری غير منطقی است.

* يک رهبر حماس ميگويد ما ميخواهيم بخشی از جامعه بين المللی باشيم

گلف نيوز زير عنوان"نشانه های آمادگی مقامات حماس برای گفتگو" می نويسد مقامات ارشد حماس روز پنجشنبه خاطر نشان ساختند که برای گفتگو در باره توافقی بر سر يک آتش بس درازمدت با اسرائيل، تا وقتی که مرزهای غزه به روی بقيه جهان باز باشد، آماده اند.

گلف نيوز اظهارات غازی حمد، يکی از رهبران حماس را نقل ميکند که در جريان هماهنگ سازی محموله های حامل کمک های اعراب در مرز غزه و مصر گفته است ما ميخواهيم بخشی از جامعه بين المللی باشيم.

گلف نيوز با اين يادآوری که مصاحبه های با دو رهبر ديگر حماس در قلمرو جنگ زده غزه گويای آن است که اين گروه ممکن است برای بعضی توافق های جدی آماده باشد می نويسد در اينجا اين پرسش پيش می آيد که آيا حماس را ، با توجه به اينکه بيشترين منابع مالی و تسليحاتی اش از ايران تامين ميشود می توان برای خارج ساختن از مدار ايران مجاب کرد.

گلف نيوز می نويسد بعيد بنظر ميرسد اوباما مستقيما با حماس، که در فهرست آمريکا ازتشکيلات تروريستی است، وارد گفتگو شود، اما اگر مذاکرات آشتی ميان حماس و فتح، رقيب طرفدار غرب آن، در مصر به ثمر برسد، اوباما بر خلاف سلف خود ممکن است يک دولت وحدت فلسطينی را، که شامل اين گروه شبه نظامی هم باشد، بپذيرد.

*نتانياهو جلوگيری از مجهز شدن ايران به تسليحات اتمی را از مقابله با بحران اقتصادی مهم تر ميداند

هاآرتض زير عنوان"نتانياهو ميگويد ايران مجهز به تسليحات اتمی مهم تر از بحران جهانی اقتصاد است" می نويسد بنجامين نتانياهو رهبر حزب ليکود روز پنجشنبه گفت جلوگيری از دسترسی ايران به تسليحات اتمی ، در چالش هائی که رهبران قرن بيست يکم با آن روبر هستند، اهميتی بيشتر از توجه به مسائل اقتصادی دارد.

هاآرتض می نويسد نتانياهو که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سويس صحبت ميکرد گفت بازگشت از بحران جهانی مالی امکان پذير است ، اما اکتساب تسليحات اتمی توسط يک رژيم متعصب افراطی، بازگشت پذير نيست، و افزود که از آغاز عصراتمی ، هيچگاه تسليحات اتمی به دست رژيمی اين چنين نيفتاده است.

* احمدی نژاد به گفته مشاور مطبوعاتی اش قطعا خواستار تجديد انتخاب ميشود

واشنگتن پست زير عنوان "رئيس جمهوری ايران، به گفته مشاورش، خواستار تجديد انتخاب ميشود" می نويسد گرچه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران رسما کانديدائی خود را برای انتخابات دوازدهم ژوئن رياست جمهوری اعلام نکرده است اما علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی اش گفت احمدی نژاد قطعا يک کانديد است.

واشنگتن پست می نويسد تحليل گران در واشنگتن ميگويند دولت اوباما به تعويق انداختن برنامه مذاکرات مستقيم با ايران را تا روشن شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوری در آن کشور مورد بررسی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG