لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

استقرار بيش از سه هزار سرباز اضافی آمريکائی در دو ولايت اصلی در افغانستان


بیش از سه هزار سرباز اضافی آمريکائی در ولایت های لوگر و وردک در افغانستان مستقر شده اند، هدف این است که امنیت در کشور تقویت شود تا کارهای بازسازی پیش رود و مردم بتوانند وضعیت اداره امور کشور را بهبود بخشند و دامنه اقتدار دولت را گسترش دهند.

این سربازان بعنوان بخشی از نیروی ۵۰ هزار نفری کمک امنیتی بین المللی بفرماندهی ناتو کار می کنند. با بهبود امنیت برای مردم افغانستان در دو ولايت، سربازان آمريکائی کار بازسازی را تسهیل خواهند کرد و دولت را در تامین خدمات اساسی برای مردم و بوجود آوردن تاسیسات زیر بنائی مانند آب و برق باری خواهند داد.

لوگر و وردک دو ولايت اصلی در امتداد بزرگراه های عمده افغانستان هستند، و در ماه های اخیر هدف فعالیت های دسته های بزهکار و شورشیان قرار گرفته اند.

اعزام سربازان اضافی به افغانستان نشان می دهد که ایالات متحده متعهد است با متحدان ناتو برای توسعه اقتدار دولت مرکزی و تامین امنیت بیشتر برای مردم کار کند.

پرزیدنت باراک اوباما گفته است ایالات متحده به اختصاص دادن منابع بیشتر برای پیروزی در جنگ علیه القاعده و طالبان در افغانستان پای بند است. به گفته رابرت گیتس وزیر دفاع ، ایالات متحده ممکن است در اواخر بهار دو تیپ اضافی و تا نیمه تابستان یک تیپ دیگر به افغانستان بفرستد.

در حال حاضر، بیش از ۶۰ هزار سرباز بین المللی، از جمله حدود ۳۳ هزاز آمريکائی، در افغانستان حضور دارند که از زمان برکناری طالبان از قدرت بالاترین رقم است.

یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو گفت ماموریت جاری در افغانستان یکی از پر چالش ترین وظایفی است که ناتو تاکنون برعهده گرفته است، اما در حفظ امنیت بین المللی مهم است.

هدف نیروی بین المللی کمک امنیتی کمک به ایجاد شرایطی است که در آن افغانستان - پس از ده ها سال مناقشه، ویرانی و فقر - بتواند از یک دولت فراگیر و صلح و امنیت برخوردار شود.

XS
SM
MD
LG