لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

گزارش اجتماعی: افزایش سهمیه غذایی مردم فلسطین از سوی سازمان برنامه جهانی غذا 


لیزا اشلین، خبرنگار صدای آمریکا

ازمان برنامه جهانی غذا اعلام کرد که در حال حاضر و در شرایط بعد از درگیری های سه هفته ای ماه دسامبر با اسرائیل، تعداد بیشتری از مردم فلسطین به غذا و کمک های دیگر نیازمندند. این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید به بیش از ۳۶۵ هزار فلسطینی خارج از کمپ های پناهندگی غذا خواهد رساند. این تعداد ۱۰۰ هزار نفر نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

جمعیت ساکن در نوار غزه یک میلیون و نیم نفر است و در حقیقت هر یک از افراد این جمعیت به کمک های غذارسانی بین المللی نیازمند است.

آژانس امداد سازمان ملل متحد، درحال حاضر سهمیه غذای بیش از ۷۵۰ هزار تن در اردوگاه های پناهندگی را تامین می کند. سازمان برنامه جهانی غذا نیز 365 هزار نفر دیگر را زیر پوشش خود قرار خواهد داد.

دالی بلگاسمی ، مدیر منطقه ای خاورمیانه، مدت کوتاهی پیش از آغاز جنگ در غزه بوده است. او می گوید شرایط آن زمان بسیار بد بود اما هم اکنون به مراتب بدتر است :« بسیاری از مایحتاج روزمره از جمله گندم نایاب است. بسیاری از نانوائی ها، آرد برای پخت نان ندارند و قیمت نان موجود از پیش از وقایع اخیر دوبرابر شده است. بسیاری از مردم پول های نقد خود را خرج کرده اند و به دشواری می توانند برخی از مایحتاج اولیه خود را آنچه در مغازه ها باقی مانده فراهم کنند. غزه به شدت دچار بی آبی، بی غذایی و عدم وجود وسائل حمل و نقل است.»

بلگاسمی می گوید بیش از ۴۰۰ هزار تن از مردم ساکن این ناحیه از داشتن آب لوله کشی محروم شده اند و وجود آب های کثیف و راکد و کمبود آب پاکیزه ممکن است در روزهای آینده موجب پیدایش میکرب های آبزی گوناگون شود.

سازمان برنامه غذای جهانی در صدد است تا علیرغم تاخیر در پیشروی در این امر، یک بار دیگر با درخواست مجدد از اسرائیل بخواهد تا کلیه پنج نقطه ورود به غزه را باز بگذارد تا حداقل مقدار لازم مواد غذایی و دیگر امدادها به فلسطینی ها برسد.

این مقام برنامه غذای جهانی می گوید: « شرایط نقاط ورود به غزه به دلایل امنیتی به خصوص به علت وجود بمب های منفجر نشده ای که در این نواحی می تواند وجود داشته باشد بسیار نا مناسب است و ما هم اکنون در حال همکاری با دیگران هستیم تا این موانع را از سر راه برداریم.»

بلگاسمی می گوید برنامه غذای جهانی بیش از چهار هزار تن غذا در نوار غزه در دسترس دارد که می تواند تنها برای چند هفته کوتاه کافی باشد. او می گوید این سازمان تا کنون به ۲۱۶ هزار نفر مواد غذایی رسانده است.

با باز شدن مدارس، بلگاسمی می گوید سازمان برنامه غذای جهانی توانسته است برنامه غذا رسانی به هزاران کودک در منطقه را از سر گیرد. او می گوید طبق این برنامه غذای بسته بندی شده آماده ای که شامل خرما و بیسکویت های مغذی می باشد را در اختیار این کودکان قرار داده اند. بنا بر گفته بلگاسمی، این نوع غذای بسته بندی شده علاوه بر داشتن مواد غذایی و ویتامین های لازم، برای کسانی که وسایلی برای پخت و پز در اختیار ندارند بسیار مناسب است.

برنامه غذای جهانی اعلام کرده است که برای ادامه غذا رسانی و کمک های دیگر به اهالی غزه برای باقیمانده سال جاری به بیش از ۸۱ میلیون دلار نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG