لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

جرج میچل: آمریکا از کوشش های مصر برای میانجیگری بین اسراییل و حماس پشتیبانی می کند


فرستاده ویژه رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه می گوید بسیار مهم است که آتش بس بین اسراییل و حماس ادامه یابد و تحکیم شود.

جرج میچل روز چهارشنبه با اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد و پس از آن به خبرنگاران گفت پایان گرفتن قاچاق از مصر به غزه و بازگشایی گذرگاه های مرزی برای آتش بسی طولانی اساسی است.

میچل پیشتر در قاهره با حسنی مبارک رییس جمهوری مصر ملاقات کرد و گفت واَشنگتن از کوشش های مصر برای میانجیگری بین اسراییل و حماس پشتیبانی می کند.

میچل می گوید سفر او به منطقه نشان می دهد که دولت اوباما به دنبال کردن هدف برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه پای بند است.

میچل قرار است روز پنجشنه در کرانه غربی با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی به گفت و گو بنشیند. او قصد ندارد با حماس ملاقات کند.

میچل گشت منطقه ای خود را روز سه شنبه در قاهره با دیدارهایی با وزیر امور خارجه، رییس سازمان اطلاعات و امنیت مصر و نیز با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مذاکرات میچل در مصر سازنده بود و اضافه می کند هدف ماموریت او این است که از نظریات متحدان آمریکا در مورد چگونگی رسیدن به آتش بسی با دوام بین اسراییل و حماس و نیز یک راه حل دو کشوری برای مناقشه اسراییل و فلسطینیان آگاه شود.

وزیر امور خارجه مصر گفت به رسیدن به توافق با آتش بسی بادوام در غزه در نخستین هفته فوریه خوشبین است.

در تحولی جداگانه، وزارت امور خارجه فرانسه امروز گفت سفیر اسراییل را فراخوانده و به اقدام سربازان اسراییل در شلیک تیرهای اخطار به یک کاروان دیپلماتیک اروپایی در روز سه شنبه اعتراض کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت سربازان اسراییل همچنین دیپلمات ها را شش ساعت در گذرگاه مرزی «ارز» نگاهداشتند، آنها می خواستند از نوار غزه به اورشلیم باز گردند.

XS
SM
MD
LG