لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ایران ۱۲:۵۴

انتخابات شوراهای محلی در عراق آغاز شد


مردم عراق رای دادن پیش از زمان مقرر در انتخابات ایالتی را که آزمایش عمده ای برای ثبات سیاسی کشور دیده می شود، آغاز کرده اند.

حوزه های رای گیری بامداد امروز،چهارشنبه، برای گروه های برگزیده ای از رای دهندگان، از جمله سربازان، پلیس و زندانیان گشوده شدند.

مسئولان انتخابات می گویند رای گیری به آرامی جریان دارد.

از ژانویه ۲۰۰۵، زمانی که انتخابات برای پارلمان جدید برگزار شد، این نخستین انتخابات سراسری در عراق است.

پانزده میلیون عراقی می توانند در انتخابات روز شنبه برای شوراهای محلی ۱۴ استان از ۱۸ استان رای بدهند. حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ کاندیدا برای ۴۴۰ کرسی رقابت می کنند.

سنی های عراق اکثرا انتخابات گذشته شوراها در ژانویه ۲۰۰۵ را تحریم کردند، و موجب شدند شیعیان و کردها سهم نامناسبی از قدرت را کسب کنند. انتظار نمی رود این بار چنین تحریمی صورت گیرد.

مقامات عراقی قصد دارند با ممنوع ساختن رفت و آمد اتومبیل ها در خیایان های شهرهای عمده، بستن فرودگاه ها و مرزهای زمینی، امنیت را تقویت کند.

مقامات عراقی و آمریکایی هشدار داده اند که ستیزه گران ممکن است با دست زدن به حملاتی رای گیری را مختل کنند. در روزهای اخیر چندین کاندیدا از سو قصد جان به در برده اند.

انتخابات محلی در سه منطقه کردنشین نیمه خودمختار عراق در تاریخی دیرتر انجام خواهد گرفت. پس از آن که گروه های قومی نتوانستند در مورد فرمولی برای تقسیم قدرت به توافق برسند، دولت رای گیری را در چهارمین استان، کرکوک، به طور نامحدود به تاخیر انداخت.

انتخابات ایالتی همچنین یک آزمایش سیاسی برای نوری المالکی نخست وزیر دیده می شود. او می خواهد قدرت جناح شیعه کوچک خود را در پیشاپیش انتخابات پارلمانی در اواخر سال جاری تقویت کند.

XS
SM
MD
LG