لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

پاکستان تفاهم با آمریکا درباره حملات موشکی مرزی را تکذیب کرد


پاکستان این گزارش را که در مورد حملات مرزی هواپیماهای بدون سرنشین به خاک پاکستان با ایالات متحده به تفاهم رسیده است، تکذیب می کند.

یک روز پس از آن که رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا از حملات هوایی به هدف های شورشیان در داخل پاکستان دفاع کرد، سخنگوی وزارت امور خارجه آن کشور امروز، چهارشنبه، در بیانیه ای رسیدن به هرگونه تفاهمی با آمریکا را تکذیب کرد.

گیتس در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت آمریکا، القاعده را هر کجا باشد دنبال خواهد کرد و اظهار داشت این تصمیم به آگاهی پاکستان رسانده شده است.

اسلام آباد حملات مرزی را محکوم می کند و آنها را نقض حاکمیت کشور می داند.

با این حال، رییس جمهوری پاکستان می گوید علی رغم اختلاف نظرهای علنی بر سر حملات، اسلام آباد می خواهد با آمریکا در نبرد با افراط گرایی بیشتر همکاری کند.

آصف علی زرداری در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست از ایالات متحده در خواست کرده است منابع بیشتری برای ارتش پاکستان قرار دهد و از توسعه اقتصادی کشور حمایت کند.

زرداری می گوید کمک به پاکستان صدقه نیست، بلکه سرمایه گذاری در کشوری است که از نظر سیاسی به اثبات و از نظر اقتصادی ماندگار باشد و در راز مدت به سود منافع استراتژیک آمریکا خواهد بود.

اواخر سال پیش، مقامات پاکستان و آمریکا به واشنگتن پست گفتند دو کشور به یک توافق ضمنی رسیده اند که اجازه می دهد حملات موشکی مرزی، به ویژه در مناطق قبیله ای صورت گیرد. مقامات گفتند ایالات متحده حملات را علنا تایید نخواهد کرد و اسلام آباد آنها را محکوم خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG