لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

خاوير سولانا با جرج ميچل فرستاده جديد واشنگتن در اسرایيل ديدار می کند


روز سه شنبه در قاهره، حسنی مبارک ریيس جمهوری مصر، و ميانجی صلح ميان اسرایيل با فلسطينيان در منطقه خاورميانه، ميزبان خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا بود. آقای سولانا در کنفرانس خبری که پس از ديدار با مقامات مصری برگزار شد، گفت اتحاديه اروپا همواره به همکاری و ارسال کمک های بشردوستانه به غزه ادامه داده است، و در آينده نيز، در صورتی که توافقی ميان گروه های فلسطينی برقرار شود، به کمک ها ادامه خواهيم داد. مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در ادامه گفت محتوای توافق بايد آينده نگرانه باشد و ايده بنيان گذاشتن دو کشور مستقل، و دفاع از روند صلح و اقدام ابتکاری اعراب برای نيل به اين هدف ها در آن گنجانده شود.

احمد ابوغيط وزير امور خارجه مصر با اشاره به حضور روز دوشنبه نمايندگان فتح و حماس در قاهره برای گفتگوهای آشتی و تشکيل دولت وحدت ملی، گفت پيشرفت هايی حاصل شده است، اميدواريم توافق آتش بس تا هفته اول فوريه محقق شود، و درنتيجه شاهد گشايش گذرگاههای مرزی و ثبات در منطقه باشيم.

آقای سولانا در ادامه سفرش، امروز، چهارشنبه، در اسرایيل با جرج ميچل فرستاده جديد واشنگتن به خاورميانه ديدار خواهد کرد.

گفتگوهای ميانجيان بر سر دستيابی به آتش بس پايدار بين اسرایيل با حماس از سويی و آشتی ميان گروه های فتح و حماس از سوی ديگر در حالی انجام می گيرد که درگيری امروز در مرز غزه با اسرایيل بار ديگر آتش بس متزلزل ميان طرفين را تا آستانه شکست پيش برده است.

در همين حال، در بروکسل پايتخت بلژيک، گروهی با اجتماع در برابر محل نشست وزيران امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا، از اتحاديه خواستند تا با اتخاذ تصميمات سياسی صلح را در خاورميانه برقرار کند. تظاهرات توسط انجمن بلژيک و فلسطين برگزار شد، و تعدادی از اعضای پارلمان اروپا نيز در آن شرکت داشتند. ديويد همرشتاين عضو پارلمان اروپا می گويد اروپا ديگر نبايد نقش يک سازمان غيردولتی بشردوستانه را بازی کند. بايد از قدرت اتحاديه اروپا برای دستيابی به نتايجی ملموس برای خاورميانه استفاده کنيم.

و پی ير گالان، نماينده انجمن بلژيک و فلسطين که در تظاهرات حضور داشت گفت اتحاديه اروپا و شورای اروپا نمی توانند همچنان به شيوه يک سازمان غيردولتی بزرگ، پس از حمله اسرایيل، به کمک قربانيان فلسطينی بشتابد، به جای اين شيوه، ما بايد با اتخاذ تصميمات سياسی صلح را در خاورميانه برقرار کنيم.

XS
SM
MD
LG