لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

صندوق بین المللی پول: اقتصاد جهان به سوی «توقف واقعی» پیش می رود


در هشدارهای جدید گفته می شود اقتصاد جهان به سوی یک «توقف واقعی» پیش می رود که ممکن است بالغ بر ۵۰ میلیون نفر را بدون هیچ منبعی برای گذراندن زندگی باقی بگذارد.

صندوق بین المللی پول امروز، چهارشنبه، تخمین بازنگری شده خود را درباره چشم انداز اقتصادی جهان صادر کرد که پیش بینی آن را برای رشد اقتصاد در سال جاری نیم درصد کاهش می دهد که پایین ترین رقم از زمان جنگ جهانی دوم است.

گزارش همچنین می گوید بانک ها و شرکت های مالی به دلیل وام های بد در آمریکا بیش از دو تریلیون دلار زیان خواهند دید، و تا زمانی که بانک ها پرداخت وام را دوباره آغاز نکنند، یک بهبود جهانی و بادوام صورت نخواهد گرفت.

مقامات آی ام اف می گویند اقتصادهای در حال رشد (مانند چین و هند) کندی قابل ملاحظه رشد را شاهد خواهند بود، در حالی که اقتصادهای پیشرفته دو تا سه درصد کوچک خواهند شد.

صندوق بین المللی پول همچنین از دولت ها می خواهد پاسخ نیرومندتری برای بحران اقتصادی فراهم آورند.

آی ام اف مشحصا می گوید دولت ها باید کار بیشتری برای باز کردن بازارهای اعتباری انجام دهند و می افزاید بسیاری از دولت ها همچنین می توانند با پایین آوردن نرخ های بهره و طرح برنامه های بهتری که موجب احیای اقتصاد آنها خواهد شد، گام های بلندتری بردارند.

در این میان، سازمان بین المللی کار می گوید امکان دارد امسال بیش از ۵۰ میلیون نفر مشاغل خود را از دست بدهند، و آن را بحرانی که می تواند به ناآرامی اجتماعی منجر شود می نامد.

مدیرکل سازمان می گوید این هشدار واقعی است، و حتی در بهترین سناریو، تقریبا ۲۰ میلیون نفر دیگر بیکار خواهند شد.

گزارش جدید در حالی منشتر می شود که شمار بیسابقه ای از رهبران جهان، مشاوران اقتصادی و مدیران شرکت های بازرگانی برای آغاز اجلاس سالانه مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس، در سویس، جمع می شوند.

XS
SM
MD
LG