لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

ديپلماتها فرصت تهران و واشنگتن را برای پايان دادن به سه دهه خصومت در خطر می بينند


* معلوم نيست واکنش احمدی نژاد به موضع اوباما پاسخ نهائی تهران باشد

نيويورک تايمز زير عنوان"رهبر ايران خواستار عذرخواهی آمريکا" می نويسد يک روز پس از آنکه باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا لحنی آشتی جويانه در مورد ايران بکار گرفت محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران روز چهارشنبه از واشنگتن خواست برای اقدامات شصت سال گذشته اش در ايران عذرخواهی کند و گفت معلوم نيست دولت جديد آمريکا فقط در حال تغيير تاکتيک هاست يا خواستار تغييری واقعی است.

نيويورک تايمز می نويسد با اينحال وی در يک سخنرانی در شهر غربی کرمانشاه صراحتا موضع رئيس جمهوری آمريکا را رد نکرد. او با اشاره به سياست های دولت جديد در واشنگتن گفت ما صبر ميکنيم. به دقت به حرف ها گوش ميدهيم، عملکردها را به دقت بررسی ميکنيم، و اگر تغيير واقعی باشد از آن استقبال خواهيم کرد.

نيويورک تايمز می نويسد هنوز معلوم نيست آيا سخنرانی آقای احمدی نژاد پاسخ نهائی تهران به پيشنهادات دولت اوباما برای گشودن باب تماس و گفتگوست يا نه.

* فرصتی که فقط يک بار در هر نسل پيدا ميشود

هرالد تربيون زير عنوان"ايران به آمريکا ميگويد تغيير در سياست را نشان بده" با نقل بخش هائی از سخنان محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در پاسخ به دستی دوستی که باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا دراز کرده است اين ژست را معرف رويکردی جديد در مقابل سياست های جرج بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا که خواستار منزوی ساختن تهران بود توصيف کرده است و می نويسد ديپلمات های غربی ميگويند تغيير در واشنگتن می تواند به دو دشمن قديمی برای پايان دادن به سه دهه خصومت فرصتی را بدهد که در هرنسلی فقط يک بار پيدا ميشود.

هرالد تريبيون همچنين اظهارات ديپلمات های غربی را نقل ميکنند که معتقدند گرچه بعضی از مصلحت انديشان در ايران خواستار مناسباتی بهتر با غرب هستند، تندروهائی که کليد های اصلی قدرت را به دست دارند، از بيم آنکه واشنگتن کماکان خواستار تضعيف نظام حاکم باشد، می توانند مانع از گشودن باب تماس و گفتگو شوند.

هرالد تريبيون می نويسد بعضی از مردم عادی در ايران، که بيشترشان از انزوا خسته شده اند، ابراز اميدواری ميکنند که رياست جمهوری اوباما سرآغاز عصری جديد باشد، ضمن آنکه ميگويند تهران بايد با احتياط گام بردارد.

* بودجه انقباضی به احمدی نژاد در آستانه انتخابات کمکی نميکند

گلف تايمز روزنامه انگليسی زبان قطر زير عنوان"ارائه بودجه ای انقباضی توسط رئيس جمهوری ايران" می نويسد اين بودجه نشان ميدهد که دولت برای سال آينده سياست موسوم به سفت بستن کمربندها را در پيش گرفته است.

گلف تايمز همچنين نظر يک تحليل گر را نقل ميکند که ميگويد ارقام بودجه نشان دهنده کاهشی عمده در اعتبارات سرمايه گذاری است و اين به احمدی نژاد در آستانه انتخابات رياست جمهوری در ماه ژوئن (خرداد) که انتظار ميرود وی خواستار تجديد انتخاب خود شود، کمکی نميکند.

گلف تايمز می نويسد اما نتيجه انتخابات ممکن است بيشتر بسته به آن باشد که رئيس جمهوری حمايت آيت الله خامنه ای را حفظ خواهد کرد يانه.


XS
SM
MD
LG