لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

اوباما: آمریکا دشمن جهان اسلام نیست


پرزیدنت اوباما می گوید آمریکا دشمن جهان اسلام نیست، و آماده است مشارکت جدیدی را بر اساس احترام و منافع متقابل آغاز کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی العربیه گفت زمان رسیدن اسراییلیان و فلسطینیان به صلحی بادوام فرا رسیده است، اما می افزاید تمام طرف ها در منطقه باید نقشی در این روند ایفا کنند.

او یادآور شد که هر دو طرف ناچار خواهند بود خودشان درباره آنچه به صلاح آنها است تصمیم بگیرند. اما اسراییلیان و فلسطینیان باید تشخیص دهند که وضع فعلی «رفاه و امنیت» برای مردمشان فراهم نخواهد کرد.

رهبر آمریکا در نخستین مصاحبه رسمی خود، که مستقیما برای جهان اسلام انجام داد، – اظهار داشت ممکن نیست به خاورمیانه بدون نگاه کردن به منطقه به عنوان یک کلیت – شامل سوریه، ایران، لبنان، افغانستان و پاکستان – فکر کرد. او گفت آنها به یکدیگر گره خورده اند.

مصاحبه آقای اوباما با شبکه تلویزیونی عربی زبان در حالی صورت گرفت که جرج میچل، فرستاده جدید او به خاورمیانه، نخستین سفر رسمی به منطقه را غاز می کند.

نخستین توقفگاه میچل، مصر است که تلاش کرده است برای برقراری آتش بسی با دوام بین حماس و اسراییل میانجیگری کند. انتظار می رود او به اسراییل، کرانه غربی، اردن و عربستان سعودی نیز سفر کند.

آقای اوباما گفت فرستاده ویژه او درباره چگونگی تحکیم آتش بسی که اسراییل و حماس اعلام کردند، و راه های مقابله با بحران انسانی در غزه بحث خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت او به جرج میچل گفت از این سفر برای آغاز شنیدن حرف های تمام طرف های ذینفع استفاده کند و گفت موارد بسیاری بوده که آمریکا روند را با «دیکته کردن» شرایط مذاکرات آغاز کرده است.

آقای اوباما گفت او قولی را که در جریان مبازرات انتخاباتی برای برخورد با مناقشه اسراییل و فلسطینیان درآغاز کار دولت خود داد دنبال می کند. وی هممچنین می گوید قصد دارد قولی را که برای پرداختن به مسایل جهان اسلام از پایتخت یک کشور مسلمان داد انجام دهد.

اوباما حملات لفظی شبکه تروریستی القاعده علیه او را محکوم کرد و گفت این حالت «ورشکستگی» عقاید آنها را نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG