لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

اوکراین به قرارداد گاز طبیعی با روسیه احترام می گذارد


ویکتور یوشچنکو رییس جمهوری اوکراین قول داده است به قرارداد گاز طبیعی با روسیه، که تحویل گاز به اروپای غربی را دوباره آغاز کرد، احترام بگذارد.

این قرارداد ۱۰ ساله، که هفته پیش یولیا تیموشنکو نخست وزیر اوکراین و رقیب سیاسی رییس جمهوری امضا کرد، به قطع دو هفته ای ارسال گاز به اروپای غربی، در پی بروز اختلاف بر سر قیمت بین روسیه و اوکراین، پایان داد.

یوشچنکو امروز، سه شنبه، در بروکسل به خبرنگاران گفت قبول توافق جدید قیمت «آسان نیست». او پیشتر گفته بود قرارداد اگر زیر فشار امضا شود، می تواند بی اعتبار اعلام شود. اما امروز گفت کشور او جریان گاز به غرب را کاملا تضمین می کند.

رهبر اوکراین این موضوع را همراه با خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا عنوان کرد. آنها هردو موافقت کردند همکاری در مسایل مربوط به انرژی را تقویت کنند، تا مسلم شود که در آینده بروز اختلاف بین روسیه و اوکراین، به قطع بیشتر تحویل گاز به غرب منجر نخواهد شد.

روسیه نخست تحویل گاز به اوکراین را در اول ژانویه، زمانی که دو طرف نتوانستند در مورد قیمت گاز برای سال ۲۰۰۹ به توافق برسند، قطع کرد.

مقامات روسیه بعدا اوکراین را به سرقت گازی که برای برای اروپای غربی حمل می شد متهم کردند و ارسال تمام تدارکات گاز به غرب را متوقف ساختند. این رویارویی میلیون ها نفر از مصرف کنندگان گاز در اروپا را در جریان ۱۲ روز سرمای سخت، بدون حرارت یا برق باقی گذاشت.

XS
SM
MD
LG