لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۷

پرزيدنت اوباما: شايسته است همه طرفهای درگير در منطقه خاورميانه در روند صلح مشارکت کنند


پرزيدنت اوباما گفت «اکنون لحظه مناسب» برای اسرائيلی ها و فلسطينيان فرا رسيده است که به صلحی پايدار دست يابند و تأکيد نمود که شايسته است همه طرفهای درگير در منطقه در روند صلح مشارکت کنند.

آقای اوباما اواخر روز دوشنبه در مصاحبه ای با تلويزيون العربيه که مرکز آن در دوبی قرار دارد اظهار داشت که دو طرف خود بايد تصميم بگيرند که چه راهی برای آنها بهترين انتخاب است. در عين حال رئيس جمهوری جديد آمريکا گفت لازم است اسرائيلی ها و فلسطينيان توجه کنند که وضع کنونی برای مردم آنها «رونق و امنيت» به ارمغان نميآورد.

رئيس جمهوری آمريکا در اين اولين مصاحبه رسمی که مستقيماً جهان اسلام را مورد خطاب قرار ميداد، خاطر نشان کرد ممکن نيست بتوان درباره خاورميانه انديشيد بدون اينکه نگاه به کل آن را که شامل سوريه، ايران، لبنان، افغانستان، و پاکستان است، از نظر دور داشت.

مصاحبه آقای اوباما با تلويزيون عربی زبان چند ساعتی پس از آن صورت گرفت که جرج ميچل فرستاده ويژه آمريکا نخستين سفر خود را به خاورميانه، آغاز کرده بود.

در رابطه با ايران نيز آقای اوباما گفت آمريکا بايد آماده باشد که جمهوری اسلامی را در ديپلماسی وارد کند و وعده دوران انتخاباتی خود را تکرار کرد که آمريکا آماده است دست خود را بسوی اين کشور اسلامی دراز کند مشروط بر اينکه آنها هم مشت خود را گره نکنند.

XS
SM
MD
LG