لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

کارتر: یک «فلسطین مستقل» برای صلح خاورمیانه حیاتی است


جیمی کارتر رییس جمهوری سابق آمریکا می گوید تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی برای صلح در خاورمیانه حیاتی است.

کارتر در مصاحبه ای در باره کتاب جدیدش (ما می توانیم صلح در سرزمین مقدس داشته باشیم) می گوید او هنوز به لزوم یک راه حل دو کشوری، که در آن کشورهای عرب حق موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند، معتقد است.

به عنوان بخشی از طرح صلح، آقای کارتر می گوید اسراییل باید از بیشترین بخش های سرزمینی که در جنگ شش روزه اعراب و اسراییل در سال ۱۹۶۷ تصر ف کرد خارج شود.

کارتر به اسوسیتد پرس گفت اسراییل با یک« فاجعه» روبرو خواهد شد، مگر این که روند صلح را احیا کند و اجازه دهد یک کشور مستقل فلسطینی تشکیل شود.

او همچنین به رادیوی غیر تجارتی آمریکا - ان پی آر - گفت اقدام پرزیدنت اوباما در انتصاب میانجیگر ویژه ای برای منطقه «قولی خوب است که نوید می دهد کاری انجام خواهد گرفت.»

کارتر سال پیش، قبل از هجوم اسراییل به نوار غزه، دو بار با خالد مشعل رهبر حماس در سوریه ملاقات کرد و درباره حل صلح جویانه بین اسراییل و این گروه با او به تبادل نظر پرداخت.

رییس جمهوری سابق آمریکا می گوید مشعل موافقت کرد در مقابل ورود آزادانه تدارکات به غزه، با اسراییل در صلح زندنی کند.

کارتر از دیر باز طرفدار برقراری صلح در خاورمیانه بوده است. او در سال ۱۹۷۸ به عنوان رییس جمهوری در قراردادهای کمپ دیوید که راه را برای صلح بین اسراییل و مصر هموار ساخت میانجیگری کرد. از آن هنگام مواضعی انتقادی نسبت به برخی از سیاست های اسراییل اتخاذ کرده است.

XS
SM
MD
LG