لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

وضعيت حقوق بشر در ايران: چند خبر کوتاه


اتحادیه اروپا امروز، سه شنبه، در بیانیه‌ای اعدام یک شهروند افغان ۱۷ ساله به نام ملا گل حسن و اعدام ۲۱ نفر در ایران فقط در دو روز در چند شهر ایران را شدیدا محکوم کرد. جمهوری چک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، در بیانیه خود از مقامات ایرانی خواسته است مجازات مرگ را برای مجرمان کاملا لغو کنند و تا زمان لغو این نوع مجازات بر اساس دو قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل، تمام احکام اعدام در ایران را به حال تعلیق درآورند.
***

سخنگوی قوه قضاییه ایران، امروز، سه شنبه، دستگیری یک مسیحی و شش بهایی در ایران را تایید کرد.

علیرضا جمشیدی در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به این که این افراد به خاطر دین و مسلک خود در بازداشتگاه به سر نمی‌برند، از ذکر جزییات آنها خودداری کرد اما اتهام فرد مسیحی را «توهین به مقدسات» و اتهام بهاییان دستگیرشده را «تبلیغ علیه نظام» عنوان کرد.

این در حالی است که خبرگزاری ایسنا اشاره کرده است مسیحی بازداشت‌ شده از کارکنان «کلیسای جماعت ربانی» است. از کلیسای جماعت ربانی، کشیش برجسته‌ای به نام مهدی دیباج پس از ۹ سال زندان، در سال ۱۳۷۲ از زندان آزاد شد، اما چند ماه بعد ربوده شده و به قتل رسید. هایک هوسپیان، اسقف کلیسای جماعت ربانی نیز در همان سال به قتل رسید. پیشتر، کشیش حسین سودمند نیز از این کلیسا، به دلیل تغییر دین، در سال ۱۳۶۹ در مشهد اعدام شد.

در همین حال، سه بهایی در مشهد به نام های سیمین اشراقی، رزیتا واثقی و جلایر وحدتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شده اند. سازمان های حقوق بشری بین المللی همواره جمهوری اسلامی را به بدرفتاری با اقلیت های دینی متهم می کنند.
***

احمد دانش پذیر از اعضای جبهه دمکراتیک ایران در تهران که در آستانه آزادی از زندان اوین قرار داشت، با اعلام شکایت قاضی ناظر بر زندان، به اتهام توهین به مقام قضایی، از ۲۲ دی ماه به سلول انفرادی منتقل شده است.

همچنین حمیدرضا محمدی، دیگر زندانی سیاسی، که حاضر به قبول شرایط کار رایگان و اجباری نشده بود، از تاریخ ۵ بهمن به عنوان تبعید به نقطه نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با روی کار آمدن فردی به نام بزرگ نیا به عنوان مدیر بند ۳۵۰ زندان اوین، موجی از اذیت و آزار سیستماتیک زندانیان عقیدتی در این بند آغاز شده است.
***

جلسه رسیدگی به پرونده چهار تن از اعضای کمپین یک میلیون امضا، پروین اردلان، جلوه جواهری، مریم حسین خواه و ناهید کشاورز امروز، سه شنبه ۸ بهمن، در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد.

این فعالان جنبش زنان، به اتهام فعالیت در سایت های زنستان و تغییر برای برابری از سوی شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب، به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند که به دلیل اعتراض این افراد، پرونده به دادگاه تجدید نظر برای رسیدگی مجدد ارجاع شد.

XS
SM
MD
LG