لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

باراک اوباما مردم و تمدن ایران را تحسین کرد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده باید برای جلب نظر ایران به مذاکرات دیپلماتیک آماده باشد .

آقای اوباما در نطقی که پس از مراسم تحلیف ایراد کرد گفت او دستش را به سوی کشورهایی مانند ایران، اگر آنها حاضر شوند مشت خود را باز کنند، دراز خواهد کرد. او در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی العربیه، آن وعده را تکرار کرد و قول داد ظرف چند ماه آینده یک چارچوب و رویکرد کلی درباره چگونگی رفتار با ایران تهیه کند.

پرزیدنت اوباما گفت برای آمریکا مهم است که مایل باشد با ایران گفت و گو کند، و موارد اختلاف و نیز راه های بالقوه ای را که برای پیشرفت وجود دارد، بسیار روشن بیان کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره نقطه نظرهای رییس جمهوری، گفت این بسته به ایران است که علاقه خود را به مشارکتی معقول با جامعه بین المللی نشان دهد.

باراک اوباما به این پرسش که آیا امریکا با یک ایران اتمی کنار خواهد آمد یا نه مستقیما پاسخ نداد، اما گفت ایران تسلیحات اتمی را که قادر است یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه به راه بیاندازد دنبال کرده است، و این اقدامات راهی به سوی صلح و رفاه در منطقه نیست.

آقای اوباما تهدید های ایران علیه اسراییل و حمایت گذشته آن از گروه های تروریستی را از دیگر اقدامات غیر مفید دانست. او همچنین یاد آور شد «مردم ایران ملتی بزرگ هستند و تمدن ایران تمدنی بزرگ است.»

پرزیدنت اوباما در جریان مبازرات انتخاراتی خود گفت دولت او برای درگیر ساختن ایران از تمام ابزار قدرت آمریکا، از جمله دیپلماسی، استفاده خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG