لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

گزارش هنری: نوازنده انقلابی یک ارگ مجازی


روزان اسکربل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

در پنجاه و یکمین سال اجرای مراسم اهدای جوایز موسیقی گرامی در لس آنجلس، در روز ۸ فوریه، تماشاگران فرصتی پیدا خواهند کرد تا با یک هنرمند جوان که در ساز ارگ انقلابی به وجود آورده است آشنا شوند. کمرون کارپنتر ۲۷ساله، استاد نوازندگی ارگ لوله است که یکی از سازهای قدیمی جهان به شمار می رود. البته ارگ کمرون کارپنتر توسط خود او طراحی و ساخته شده است.

داخل بدنه چوبی و صیقل خورده این ارگ صدها چیپ کامپیوتری و یک تخته محل اتصال سیم ها قرار گرفته که به ده ها بلند گو وصل شده است و لوله های مجازی صداها را از روی حافظه دیجیتال بازسازی کرده و از طریق این لوله ها بیرون می دهند. این دستگاه موسیقی شامل چهار صفحه کلیدی پیانو مانند برای نواختن، یک رکاب پازن بلند، ده ها دکمه و کلید و حتی صفحه کوچکی برای به نمایش گذاشتن امکانات موجود در تغییر صدای ارگ است.

کارپنتر می گوید این نوع ارگ از لحاظ تنوع و گوناگونی وسیع ترین و گسترده ترین امکانات نواختن موسیقی را در اختیار نوازنده می گذارد. از صدای ارگ های لوله ای قدیمی گرفته تا صداها و نت های تازه خلق شده و ابتکاری که از طریق لوله ها بیرون داده نمی شوند. اما او می گوید در میان اختراعات صوتی او که از داخل این ارگ بیرون می آیند او خود تیگن روتاری ووفر را می پسندد که نت های بم آن از چنان فرکانس های پایینی برخوردار است که می تواند دیوارهای کلیسا را به لرزه بیاندازد و یا حتی چراغ های آن را خاموش و روشن کند.

کارپنتردر مورد کارکرد این نت های پایین می گوید: « نه تنها در این پروسه به طیف آهنگین این نت های پایین اضافه شده بلکه این صدا ها دیگر مجبور نیستند در مرحله لوله های ۲ متری یا حتی ۴ متری قطع بشوند بلکه می توانند به لوله های ۸ متری برسند و در نتیجه به این صورت هم چنین پایین و پایین تر بروند

کارپنتر در سال ۱۹۸۱ به دنیا آمده و از اوان زندگی از گوش موسیقی و یک حافظه قوی برخوردار بوده است. او در ۴ سالگی به نواختن پیانو پرداخت. در۱۱ سالگی با گروه کر پسران آمریکایی و در ۱۳ سالگی در مقابل یک جمعیت ۳۰۰۰ نفری در کلیسای عظیم ریگا در لاتویا به اجرای برنامه پرداخت.

کارپنتر بر روی آلبوم نامزد جایزه گرامی خود که « انقلابی » نام دارد علاوه بر آثار بکر و اصلی و منحصر به فرد کارهایی در زمینه موسیقی جاز، پاپ و کلاسیک نیز انجام داده است که همگی با استفاده از این ارگ مجازی نواخته شده اند

آهنگی که نام این سی دی از آن گرفته شده، اثری از شوپن به نام اتود انقلابی است که در آن کارپنتر به صورتی خستگی ناپذیر از راه رکاب پایی ارگ به نواختن پرداخته است.

کارپنتر تمام بدن خود را در حین نواختن دراختیار این ساز عجیب و غریب و نوظهور می گذارد. گاهی اوقات او محبور است خود را از طبقات کلیدی ارگ آویزان کند که پاهایش بتوانند آزادانه به حرکات خود در گوشه های دورتر رکاب ها ادامه دهند. کارپنتر هنگام نواختن، یک بلوز راحت گل میخه دوزی شده به تن می کند و شلوارش کشی و قابل انعطاف است و کفش هایی از چرم دست دوز به سبک رقاصان فلامنکوی اسپانیایی می پوشد و حرکات او به هنگام نواختن موسیقی به راستی تماشایی است.

بنا شده استحرکات کمرون کارپنتر در حقیقت بی شباهت به یک باله یک نفره نیست و او می گوید اصول کار نوازندگی ارگ او بر دو مسئله کنترل و پالودگی

در واقع بیشتر وقت من هنگام نواختن این ارگ در هوا می گذرد تا روی کلید ها! مردم نمی دانند و شاید نمی توانند درک کنند که یک ارگ تا چه اندازه می تواند به رقص بپردازد. اما باور کنید این حقیقت دارد. این ارگ یک حجم زنده است و نباید تنها به چشم یک جسم بی جان زمینی به آن نگاه کرد که نغمه های سنگین و غم آور از آن بیرون می آید.»

کارپنتر تصمیم دارد تا دگرگونی در تصویری که در طول زمان از ارگ های لوله ای در ذهن مردم مانده است بوجود بیاورد. تصویری از یک ساز گوش خراش و پرزحمت. کارپنتر می گوید او تمام لوازم را برای این تغییرات در اختیار دارد:

«من سازی را درست کرده ام که هیچ یک از خواست های نوازنده سر باز نمی زند و تبدیل به وسیله ای می شود برای خروج موسیقی و هویت هنرمندی که آن را می نوازد.»

کارپنتر معتقد است این گونه انعطاف در یک وسیله موسیقی ، امکانات بیشتری برای ساختن موسیقی در اختیار او می گذارد. او هم چنین اضافه می کند که هرچند ارگ لوله ای یک آلت موسیقی گرانقیمت به شمار می رود اما برادر آن که همین ارگ مجازی باشد نه تنها صدای آن را در آینده ای دور حفظ خواهد کرد بلکه آهنگ هایی خلق خواهد کرد که هنوز تصور آن ها هم امکان پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG