لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

تلاش کاخ سفيد برای تصويب هرچه زودتر برنامه عظيم رونق بخشی به اقتصاد


باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا سخت در تلاش کسب حمايت عمومی برای برنامه رونق بخشی به اقتصاد است که می تواند هشتصد و بيست و پنج ميليارد دلار خرج بردارد.

رئيس جمهوری جديد آمريکا روز سه شنبه اين هفته سراغ رهبران اپوزيسيون جمهوريخواه در کنگره ميرود تا حمايت آنان را برای تصويب اين برنامه بحث انگيز، که قرار است ماه آينده به رای گذاشته شود، جلب کند.

جمهوری خواهان ميگويند رونق دادن به اقصاد مستلزم معافيت های مالياتی بيشتر است . آنها حزب حاکم دمکرات را به تنظيم برنامه ای پرخرج متهم کرده اند که نمی تواند مشکلات مالی را برطرف کند.

جان مک کين سناتور جمهوريخواه و کانديدای سابق در انتخابات رياست جمهوری امروز، يکشنبه، به تلويزيون آمريکائی فاکس گفت اين برنامه نيازمند تنظيم و تدوينی دوباره است. سناتور مک کين گفت به اين برنامه در شکل کنونی آن رای نميدهد و افزود حزب او نگرانی هايش را مطرح ميکند.

نانسی پلوسی رئيس مجلس نمايندگان، که از حزب دمکرات است، در مصاحبه ای با تلويزيون ای بی سی گفت ايده های جمهوريخواهان بر پايه قابليت ايجاد شغل ارزيابی ميشود.

اقتصاد آمريکا به مسير بی رونقی افتاده است و کشور در سال گذشته دو ميليون و ششصد هزار شغل را از دست داده است. پرزيدنت اوباما ميگويد برنامه او چهار ميليون شغل ايجاد ميکند و کشور را به مسير پيشرفت و موفقيت باز ميگرداند.

لاری سامرز، يکی از مشاوران ارشد اقتصادی پرزيدنت اوباما در مصاحبه ای با تلويزيون ان بی سی گفت همانگونه که پرزيدنت اوباما قول داده است ماليات نود و پنج درصد از خانواده های آمريکائی را کاهش دهد، معافيت هائی مالياتی که جرج بوش رئيس جمهوری پيشين آمريکا برای ثروتمندان آمريکائی قائل شده بود نيز بايد لغو شود.

سامرز گفت احتمال خرج کردن پولی که آمريکائيان طبقه متوسط از طريق معافيت های مالياتی کسب ميکنند بيشتر ازآمريکائيان ثروتمند است.

سناتور دمکرات چارلز شومر در مصاحبه با فاکس نيوز گفت اين برنامه عظيم پرخرج فقط برای آن نيست که اقتصاد را به راه بياندازد بلکه متضمن ايجاد زير بنائی است که کارائی اقتصاد را بيشتر ميکند. وی گفت بهره برداری و توسعه تکنولوژی هائی که سطح دانش و آگاهی را بالا می برد ، و بهبود و تقويت سيستم مراقبت های درمانی بخشی از اين برنامه است.

يک نظر سنجی جديد نشان ميدهد شصت و هشت درصد از آمريکائيان اقداماتی را که پرزيدنت اوباما در کمتر از يک هفته پس از عهده دار شدن مقام رياست جمهوری انجام داده است تائيد ميکنند. اين نظر سنجی توسط موسسه گالوپ و در سه روزه اول آغاز رياست جمهوری آقای اوباما از هزار و ششصد نفر افرادی بعمل آمد که در طبقه افراد بالغ جای دارند.

يک نظر سنجی جديد نشان می دهد شصت و هشت درصد از آمريکایيان اقداماتی را که پرزيدنت اوباما در کمتر از يک هفته پس از عهده دار شدن مقام رياست جمهوری انجام داده است تایيد می کنند. اين نظر سنجی توسط موسسه گالوپ و در سه روزه اول آغاز رياست جمهوری آقای اوباما از هزار و ششصد نفر افرادی به عمل آمد که در طبقه افراد بالغ جای دارند.


XS
SM
MD
LG