لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

کرزی حمله آمريکا را که می گويد در آن شانزده غير نظامی کشته شدند محکوم کرده است


حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان عمليات آمريکا در شرق افغانستان را، که به گفته او موجب کشته شدن شانزده غيرنظامی افغان شد، تقبيح و محکوم کرده است.

اعلاميه رياست جمهوری افغانستان امروز، يکشنبه، در دومين روز تظاهراتی منتشر شد که افغان ها در ولايت لغمان عليه تلفاتی برپا کرده بودند که ميگويند به غير نظاميان وارد شده است. بعضی از تظاهرکنندگان هم عليه رئيس جمهوری افغانستان، و هم عليه نيروهای خارجی، شعار ميدادند.

ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا در افغانستان در باره حمله ای شبانه توسط سربازان ائتلاف، که تا سحرگاه شنبه طول کشيد، تحقيق ميکند.

نيروهای تحت فرماندهی آمريکا ميگويند پانزده ستيزه گر، از جمله يک زن حامل نارنجک انداز را ، در واکنش به حمله ای که به آنان شده بود کشته اند. اما مقامات افغان ميگويند شمار تلفات به بيست و دو نفر رسيده است ، و زنان و کودکان نيز جزو کشته شدگان هستند.

مقامات افغان هم جداگانه در باره واقعه تحقيق ميکنند.

سرهنگ گرگ جوليان سخنگوی نظامی آمريکا به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت کسانی که کشته شدند به سربازان تيراندازی ميکردند.

آقای کرزی که امروز، يکشنبه، در آکادمی ملی نظامی آن کشور در کابل سخنرانی ميکرد گفت کشته شدن غيرنظاميان توسط نيروهای خارجی تا زمانی که نيروهای امنيتی افغان قادر به دفاع از کشورشان بشوند، احتمالا ادامه خواهد يافت.

در واشنگتن جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا در مصاحبه ای با تلويزيون سی بی اس گفت در حالی که وزارت دفاع آمريکا برای اعزام هزاران سرباز ديگر به افغانستان آماده ميشود انتظار ميرود ارتش آمريکا در آنجا تلفاتی بيشتر متحمل شود .

آقای بايدن گفت طالبان عملا بخش هائی عمده از افغانستان را در کنترل دارد و هدف ارتش پس گرفتن مناطقی است که به دست ستيزه گران افتاده است.

آقای کرزی هفته گذشته گفته بود بيش از اين نمی تواند کشته شدن غير نظاميان را در عمليات نظامی ائتلاف تحمل کند.

رئيس جمهوری افغانستان گفت گرچه از مبارزه با افراطيون در کشورش حمايت ميکند اما اقدامات آمريکا و ديگر متحدان غربی را برای کم کردن خطر برای غير نظاميان کافی نميداند.

پيشتر در اوايل اين ماه ناتو اعلام کرده بود مقررات درگيری در افغانستان را با هدف به حداقل رساندن تلفات غير نظاميان و کم کردن تشنج عوض کرده است.

يک سخنگوی ناتو گفت نيروهای افغان بايد در عمليات تفتيش و بازرسی از خانه ها و اماکن مذهبی پيش قراول باشند.

دستورالعمل جديد مشخصا ميگويد نيروهای خارجی فقط در مواردی می توانند در عمليات تفتيش و بازرسی پيش قراول شوند که به وضوح خطری را تشخيص داده باشند.XS
SM
MD
LG