لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

گزارش: آموزگاران مدارس در نوار غزه تظاهراتی برپا کردند


آموزگاران مدارسی که توسط آژانس کار و رفاه سازمان ملل متحد – آنروا – در شهر غزه، برپا شده و اداره می شود، امروز، یکشنبه، در اعتراض به حمله اسراییل به مناطق غیرنظامی در نوار غزه تظاهراتی برپا کردند.

آموزگاران شرکت کننده در راه پیمایی از سازمان های بشردوستانه خواستند تا جلوی حمله نیروهای مسلح اسراییل به مکان های غیرنظامی از جمله مدارس، و کشته شدن شهروندان و کودکان را بگیرند.

در مدارس سازمان ملل در نوار غزه نزدیک به دویست هزار دانش آموز تحصیل می کنند. در جنگ بیست و دو روزه اسراییل علیه حماس، تعداد زیادی از خانواده های فلسطینی در مدارس سازمان ملل در شهر غزه پناه گرفته بودند.

بمباران های هوایی مدارس توسط ارتش اسراییل دهها کشته برجا گذاشت، که تعدادی از آنان دانش آموزان همان مدارس بودند. اسراییل گفته است اعضای حماس در مدارس موضع گرفته و از آنجا به خاک اسراییل راکت پرتاب کرده اند.

کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در حملات اسراییل، جامعه بین المللی را به فکر انداخته است تا دادگاهی برای رسیدگی به جنایات جنگی علیه طرفین مخاصمه تشکیل دهد.

یک هفته پس از اجرای آتش بس در نوار غزه، خانواده های آواره به شهرهای خود بازگشته اند اما از خانه، ویرانه ای بیش برجا نمانده است. در بیت لحیا مردان خانواده از دستگیری و بازداشت توسط سربازان اسراییلی می گویند.

احمد العطار می گوید برادر و برادر زاده اش در حمله ارتش اسراییل کشته شدند، اما سربازان او و پدرش را برای چند روز در پایگاه نظامی زکیم و سپس در زندانی در شهر نگف در جنوب اسراییل حبس کردند.

محمد زیاد که خانه اش هدف تانک های اسراییل قرار گرفته است می گوید با همسر و فرزندانش در مدرسه پناه گرفتند و حال که بازگشته اند چیزی از خانه باقی نمانده است. او می گوید صبح زود به دریا زده است تا برای غذای خانواده ماهی صید کند اما ناوهای جنگی اسراییل به سوی وی شلیک کرده اند و او ناگزیر دست خالی از ساحل بازگشته است.

در همین حال، آژانس های بین المللی کمک های بشر دوستانه که برای برآورد خسارات و امداد رسانی به نوار غزه رفته اند، بر درخواست جهانی برای بازگذاشتن گذرگاههای مرزی غزه با اسراییل به روی کمک های جهانی پافشاری می کنند.

XS
SM
MD
LG