لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

گزارش: دانش آموزان و معلمان امروز در اردوگاه آوارگان رفح کلاس درس را در چادر تشکیل دادند


در اردوگاه آوارگان رفح، جایی که کمتر از یک ماه پیش مدرسه دارالفضیله قرار داشت، دانش آموزان و معلمان امروز، شنبه، در چادرهایی که بر ویرانه های مدرسه برپا شده است، کلاس درس را تشکیل دادند.

امل الجناوی، مدیر مدرسه دارالفضیله می گوید کودکان در هر شرایطی مشتاق درس خواندن و یادگرفتن هستند، حتی در چادرها و بر روی ویرانه ها.

مدارس نوار غزه توسط آژانس کار و رفاه سازمان ملل متحد – آنروا – برپا شده و اداره می شود.

در چند هفته ای که جنگ اسراییل علیه حماس ادامه داشت، از مدارس به عنوان پناهگاه خانواده های ساکن غزه استفاده می شد.

جنگ در نوار غزه هزار و سیصد کشته و بیش از پنج هزار زخمی برجا گذاشت. در جریان جنگ، مدارس نیز از بمباران در امان نبودند. دست کم دو مدرسه سازمان ملل هدف حملات اسراییل قرار گرفت؛ و ۴۴ فلسطینی از جمله زنان و کودکان جان باختند.

اسراییل گفته است ستیزه جویان حماس از محوطه اطراف مدارس برای پرتاب راکت استفاده می کردند. سازمان ملل متحد تلفات و خسارات وارده بر غزه را «هولناک» توصیف کرده است.

یک کودک شش ساله که همراه اعضای خانواده در زیرزمین مدرسه پناه گرفته بود می گوید پدر و مادرش بر اثر گاز فسفر دچار خفگی شدند و جان خود را از دست دادند.

هر چند اسراییل استفاده از فسفر سفید را تکذیب کرده است، جان هولمز، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه می گوید تردیدی نیست که ارتش اسراییل فسفر سفید را در اشکال مختلف از جمله در بمب هایی که بر سر مدارس سازمان ملل ریخته، به کار برده است، اما مقدار و شکل استفاده از این گاز روشن نیست.

در خبری دیگر، با موافقت اسراییل، سیل کمک های بشر دوستانه به سوی غزه روانه شده است. هر چند اسراییل اجازه داده است ارسال کمک های دارویی و غذایی به نوار غزه به طور روزانه از سر گرفته شود، آن کشور روز جمعه درخواست های بین المللی را برای بازگشایی کامل گذرگاههای مرزی میان آن کشور با نوار غزه را رد کرد، و آتش بس شکننده با حماس را در سایه تردید فروبرد.

نمایندگان آژانس های بین المللی کمک های بشر دوستانه بر درخواست جهانی برای بازگذاشتن مرزهای غزه به روی کمک های بین المللی پافشاری می کنند.

حسین المامون نماینده سازمان امداد رسانی موسوم به مبارزه با گرسنگی می گوید در بیست و سه روز جنگ، به شالوده های حیاتی از جمله سیستم آبرسانی و تصفیه آب در نوار غزه آسیب جدی وارد شده و لازم است هر چه سریعتر نسبت به تعمیر سیستم و تامین آب آشامیدنی مردم اقدام شود.

در همین حال، در کرانه باختری رود اردن، صدها نفر از هواداران گروه حماس، در جریان تظاهرات برای آنچه که پیروزی حماس در جنگ نامیدند با نیروهای اسراییلی درگیر شدند. ارتش اسراییل برای پراکندن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG