لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

گزارش هنری: استودیوی برادران وارنر به دنبال فیلم های پولساز هندی


آنجانا پاتریچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

استودیوی برادران وارنر در هالیوود با ساختن اولین فیلم هندی خود به شیوه سینمای موسوم به بالیوود به صنعت تهیه فیلم هندوستان شبیخون زد.

این فیلم که «چاندی چوک به چین می رود» نام دارد نخستین نتیجه سرمایه گذاری های کلان استودیوهای فیلمسازی هالیوود برای دسترسی به منابع پولساز بازار فیلم در هندوستان است.

فیلم چاندی چوک به چین می رود روز جمعه در بیش از ۳۰ کشور جهان به روی اکران رفت. این فیلم داستان یک آشپز ساده دل در شهر پرجمعیت دهلی است که با یک پهلوان چینی اشتباه گرفته می شود.

داستان فیلم بیش از هر چیز از تم داستانی فیلم های بالیوود برخوردار است؛ فیلم بالیوودی به فیلمی گفته می شود که در شهر مومبای توسط صنعت فیلمسازی هندوستان ساخته می شود. فیلم چاندی چوک سرشار از وقایع سرگرم کننده و ماجراجویانه تفریحی است. هم چنین این فیلم در اماکن زیبای هندوستان فیلمبرداری شده و نه تنها از جنبه های احساساتی بی شمار برخوردار است بلکه به شدت باعث خنده و خوشحالی تماشاگر می شود. عواملی که برای سینما روهای هندی از جذابیت خاصی برخوردار است. هم چنین کمپانی برادران وارنر برای ساختن این فیلم از هنرپیشه های معروف بالیوود استفاده کرده است.

تنها تفاوت فیلم تازه چاندی چوک به چین می رود با فیلم های دیگر بالیوود شرکت یک کمپانی فیلمسازی آمریکایی هالیوود در تهیه این فیلم است.

اما در این راه وارنر برادرز تنها نیست و از مدتها پیش چندین کمپانی فیلمسازی بزرگ در هالیوود کوشیده اند برای وارد شدن به این بازار پولساز با شرکت های فیلمسازی هندی شریک شوند.

این شرکت ها به خصوص چشم به جمعیت یک میلیاردی هندوستان دوخته اند که تماشای فیلم های بالیوود برای آن ها از شور و هیجان خاصی فراسوی تفاوت های نژادی، مذهبی و عقیدتی برخوردار است .

روهان سیپی، یکی از تهیه کنندگان فیلم چاندی چوک درباره بازار فیلم هندوستان می گوید:« این یکی از موفق ترین بازارهای فیلم جهان محسوب می شود. ما در این کشور از فرهنگ سینمایی غنی و تماشاگرانی وفادار برخورداریم که با وجود کارگردان های خوب برای مدت ها دوام خواهد آورد. «فیلم های بالیوود نه تنها در هندوستان بلکه در اغلب دیگر کشورهای آسیایی از بازار داغی برخوردارند».

کمپانی برادران وارنر در نظر دارد که در چند سال آینده ۶ فیلم هندی دیگر نیز تهیه کند. فیلم هایی که همگی بر محور داستان هایی تمام هندی خواهند گشت و در محل فیلم برداری خواهند شد.

روهان سیپی، تهیه کننده سینمای بالیوود می گوید جذابیت فیلم برای تماشاگر هندی یکی از مهم ترین مسایل در رابطه با تهیه این گونه فیلم ها به شمار می رود:« مهم ترین مساله رضایت خاطر این تماشاگران است که به هر چیز دیگری ارجحیت دارد. ما فیلم هندی می سازیم برای مردم هندوستان اما اگر بتوانیم همان فیلم را به تمام مردم جهان عرضه کنیم مسلما خیلی بهتر خواهد بود.»

برای شرکت های فیلمسازی هالیوود سرمایه گذاری در هندوستان بسیار کم خرج است. فیلم های تهیه شده در هندوستان در مقایسه با فیلم های پرخرج هالیوود هزینه کمتری برمی دارد. مثلا فیلم چندی چاک فقط ۱۵ میلیون دلار خرج برداشته است.

برادران وارنر تنها شرکت فیلمسازی هالیوود نیست که به ساختن فیلم های هندی روی آورده است بلکه سونی پیکچرز، کمپانی والت دیسنی و پارامونت هم اخیرا دست به تهیه فیلم هایی زده اند که در هندوستان و با شرکت ستارگان بالیوود تهیه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG