لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

یک روزنامه چاپ لندن: از موجودی اورانیوم در ایران کاسته می شود


در یک گزارش مطبوعاتی گفته می شود به اعتقاد کشورهای غربی، موجودی ماده مورد نیاز برنامه اتمی ایران رو به اتمام می رود، و این کشورها کوشش هایی را برای بازداشتن تهران از دریافت مواد بیشتر آغاز کرده اند.

در این گزارش که امروز، شنبه، در روزنامه تایمز لندن منتشر شده است، به نقل از منابع دیپلماتیک بسیار آگاه گفته می شود موجودی اورانیوم «کیک زرد» در ایران ممکن است ظرف چند ماه تمام شود.

گزارش حاکی است بریتانیا به دیپلمات های خود در سه کشور عمده تولید کننده اورانیوم - قراقستان، ازبکستان و برزیل - دستور داده است، دولتها را به خودداری از فروش آن به ایران تشویق کنند.

تایمز لندن می نویسد ایالات متحده، فرانسه و آلمان نیز تولید کنندگان اورانیوم را برای قطع فروش آن به ایران زیر فشار گذاشته اند.

کشورهای غربی بر این گمانند که ایران برای تولید تسلیحات اتمی فناوری هسته ای را دنبال می کند، اما ایران می گوید این برنامه برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود.

بنا به گزارش تایمز لندن، ایران در سالهای دهه ۱۹۷۰ اورانیوم «کیک زرد» از آفریقای جنوبی خرید. تایمز می نویسد ایران در حالی که معادن خود را توسعه می دهد، قادر نیست اورانیوم به اندازه ای که برای ادامه برنامه اتمی کافی باشد تولید کند.

بدون «کیک زرد» ایران نمی تواند اورانیوم را که برای رآکتورها یا تسلیحات اتمی نیاز است، غنی سازد.

XS
SM
MD
LG