لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

گزیده روزنامه های شنبه ۵ بهمن در ایران


بازنگری در طرح«ارتقای امنيت اجتماعی»

روزنامه رسالت از «بازنگری در اجرای طرح ارتقای امنيت اجتماعی» خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، محمد صادق محصولی، وزير کشور جمهوری اسلامی گفته اين طرح « با همکاری گروه‌های تخصصی در شورای اجتماعی کشور» بازنگری خواهد شد.

صادق محصولی که اين مطلب را در ساری، و قبل از آغازهمايش دهياران استان مازندران اعلام کرد، افزود: «نگاه همراه با بازنگری در طرح ارتقای امنيت اجتماعی بر اين است که حقوق شهروندی بيش از گذشته در اين طرح مورد توجه قرار گيرد.»

رسالت می نويسد محصولی خواستار لحاظ کردن روش‌های فرهنگی در طرح امنيت اجتماعی شد و گفته مجريان طرح بايد به اين رويکرد توجه اساسی کنند.اين روزنامه اشاره ای به دلايل لزوم بازنگری در طرح ارتقای امنيت اجتماعی نکرده است.

ايران در پی واردات غله از روسيه

روزنامه آفتاب يزد از احتمال تامين بخشی از غله مورد نياز ايران از روسيه خبر می دهد. آفتاب يزد می نويسد: سفير جمهوری اسلامی در فدراسيون روسيه در ديدار با «الکسی گوردييف- ‌ وزير کشاورزی روسيه» گفته است ايران در صورت «وجود شرايط مناسب حمل و نقل،» خواستار واردات غلات از روسيه است.

به نوشته آفتاب يزد، وزارت کشاورزی روسيه اعلام کرده است،‌ ايران هر ساله ۷/۵ ميليون تن غله وارد مي‌کند که از اين ميان سهم روسيه بسيار ناچيز است.

٣ ميليارد دلار، ميزان مصرف مواد مخدر در ايران

روزنامه خراسان از مصرف نزديک به «۳ ميليارد دلار» مواد مخدر در ايران خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، اين مقدار مصرف سالانه مواد مخدر در ايران، معادل «١٥ درصد درآمد نفتی کشور» است که در «شرايط عادي» از سوی معتادان صرف مصرف می شود.

خراسان به نقل از «مجری طرح ارزيابی وضعيت اعتياد» می نويسد «اين آمار با استناد به يافته های طرح ارزيابی وضعيت اعتياد که به صورت رسمی به ثبت رسيده،» مشخص شده است و در عين حال « تازه ترين آمار مربوط به اعتياد در کشور» است.

«دکتر رفيعی» اضافه می کند «با وجود کاهش شيوع مصرف مواد مخدر، شدت اعتياد افزايش يافته است.»

قتل يک دانشجوی ايرانی در فيليپين

روزنامه جمهوری اسلامی از قتل يک يک دانشجوی جوان ايرانی در فيليپين خبر می دهد. «اشکان ايمانيان » ۲۰ ساله، که در دانشگاه شهر « سيبو» واقع در مرکز فيليپين به تحصيل اشتغال داشت، بامداد پنجشنبه به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسيد.

به نوشته اين روزنامه، فرد مقتول در رشته فيزيولوژی تحصيل می کرده و حوالی ساعت ۳ بامداد هنگام عزيمت به منزل خويش مورد اصابت گلوله افراد ناشناس از ناحيه صورت قرار گرفته و در دم جان سپرد.

به گزارش جمهوری اسلامی، هم اکنون نزديک به ۸۰۰ دانشجوی ايرانی عمدتاً در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فيليپين به تحصيل اشتغال دارند که اکثريت آنان در رشته های پزشکی و پيراپزشکی تحصيل می کنند.

XS
SM
MD
LG