لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

گزارش: اسراییل سرانجام به خبرنگاران بین المللی اجازه داد وارد نوار غزه شوند


اسراییل سرانجام به خبرنگاران و روزنامه نگاران بین المللی اجازه داد وارد نوار غزه شوند. صدور این اجازه به هفته ها بحث و جدال رسانه ها برای ورود به نوار غزه و عدم قبول دولت اسراییل پایان داد.

روزنامه نگاران و امدادگران بین المللی روز جمعه در گذرگاه مرزی ارز در شمال نوار غزه صف کشیدند تا وارد آن منطقه شوند.

اسراییل در ماه نوامبر و در حالی که آتش بس آن کشور با حماس رو به فرسایش می رفت ورود به نوار غزه را محدود کرد و بدنبال حمله نظامی به نوار غزه محدودیت ها را افزایش داد. به رغم این که دیوان عالی دستور داد اجازه محدودی به روزنامه نگاران برای ورود به غزه صادر شود این حکم به مرحله اجرا گذاشته نشد.

روزنامه نگاران بین المللی این شرایط را بسیار ناامید کننده و طاقت فرسا خواندند. بدنبال اعلام آتش بس اسراییل گذرگاه های مرزی اسراییل به نوار غزه به روی تعداد محدودی از خبرنگاران گشوده شد.

برخی از کارکنان سازمان های امداد رسانی نیز اجازه یافتند به نوار غزه وارد شوند. یکی از کارکنان یک سازمان بین المللی امداد رسانی گفت برای ارزیابی کمک های لازم و اطمینان به این که کمک ها به افراد نیازمند برسد از ۴ نوامبر تلاش می کند به نوار غزه وارد شود.

از سوی دیگر برغم آتش بس و خروج نیرو های اسراییل از نوار غزه در آستانه نماز جمعه در اورشلیم تدابیر امنیتی در خیابان های آن شهر شدت یافت.

اتومبیل های پلیس در خیابان ها دیده می شد، ماموران امنیتی در نزدیکی دروازه دمشق در شهر قدیمی اورشلیم گرد آمدند، و پلیس کارت شناسایی و کیف کسانی را که از دروازه دمشق وارد می شدند بازرسی می کرد.


XS
SM
MD
LG