لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

گزارش تحليلی: گفتگوی تلفنی پرزيدنت اوباما با محمود عباس و اهود اولمرت


پرزيدنت اوباما در گفتگوی تلفنی با رهبران اسراييل و فلسطينيان تعهد خود را به پيشبرد صلح در خاورميانه ابراز داشت. به گفته مقامات فلسطينی باراک اوباما در گفتگوی تلفنی با محمود عباس رهبر تشکيلات خود گردان فلسطينی و اهود المرت نخست وزير اسرائيل ابراز اميدواری کرد که در برقراری صلح، پا به پای يکديگر تلاش کنند.

در همين حال شورای امنيت سازمان ملل تلاش می کند آتش بس موقت غزه به يک آتش بس پايدار و ترک مخاصمه تبديل شود.

***

شورای امنيت سازمان ملل خواست آتش بس موقت غزه به يک متارکه جنگی تبديل شود با اين تضمين که قاچاق اسلحه به نوار غزه متوقف شده و تمامی گذر گاه های مرزی اسراييل به آن منطقه باز گشوده شود.

بيانيه ای که به موافقت کليه ۱۵ عضو شورای امينت رسيد حاکی از خرسندی جهت آتش بس اسراييل و نگرانی از شرايط انسانی در نوار غزه بود.

شورای امنيت تقاضا کرد کمک های انسان دوستانه بدون هيچگونه ممانعتی به نوار غزه تحويل داده شود.

بان کی مون که از سفر به خاورميانه بازگشته است مشاهدات خود از نوار غزه را به اطلاع شورای امنيت رساند.

بدليل گرفتگی صدای دبير کل سازمان ملل، لين پاسکو معاون امور سياسی وی پيام او را به اطلاع اعضا رساند.

بان کی مون خشونت ، نابودی ،و رنج متحمل شده در نوار غزه را نشانی از يک شکست سياسی جمعی خواند و لين پاسکو با تاکيد بر اين که امداد رسانی انسان دوستانه به نوار غزه برای سازمان ملل اولويت دارد خشم بان گی مون از حمله اسراييل به ساختمان های سازمان ملل در نوار غزه را ابراز داشت و به نمايندگی از او گفت:

«من از رهبران اسراييل خواسته ام که به اين مساله رسيدگی کنند و اهود اولمرت به من قول داده که در اسرع وقت نتيجه را به اطلاع من برساند. گرچه سازمان ملل نيز اين حمله هار ا مورد بررسی قرار خواهد داد. »

در همين حال جان هولمز معاون دبير کل سازمان ملل در امور امداد رسانی که روز ۵ شنبه ديدار خود از نوار غزه را آغاز کرد شمار تلفات و ميزان خرابی را تکان دهنده خواند.

از سوی ديگر در حالی که نيرو های اسراييل کاملا نوار غزه را تخليه کرده و در آن سوی مرز در خاک اسراييل مستقر شده اند شليک گلوله يک قايق مسلح اسراييلی در نواحی ساحلی غزه موجب مجروح شدن يک مرد و يک دختر فلسطينی شد. به گفته ارتش اسراييل قايق آن کشور برای بازداشتن يک قايق ماهيگيری از ورود به منطقه محافظت شده به سوی آن شليک کرده بود که به ناحيه ساحلی در يک اردوگاه پناهندگان فلسطينی برخورد کرد.

در همين حال کاميون های حامل آذوقه در گذر گاه های مرزی در انتظار ورود به نوار غزه هستند.

XS
SM
MD
LG