لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

روسیه آماده است در مورد افغانستان با آمریکا همکاری کند


دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه می گوید او مایل است در مورد افغانستان، از جمله امنیت و انتقال کالاها و تجهیزات غیر نظامی، با ایالات متحده همکاری کند.

مدودیف که روز جمعه در ازبکستان با خبرنگاران سخن می گفت، ابراز امیدواری کرد دولت جدید آمریکا در برقراری ثبات در افغانستان از دولت قبلی موفق تر باشد.

مناسبات روسیه و آمریکا در چند سال گذشته خراب شده و مسکو از سیاست گذشته واشنگتن در افغانستان به شدت انتقاد کرده است. اما تحلیلگران می گویند کرملین می خواهد از تغییر در دولت امریکا برای ترمیم روابط با واشنگتن استفاده کند.

مدودیف و اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبکستان پیشنهاد کردند یک کنفرانس بین المللی زیر نظر سازمان همکاری شانگهای برای افغانستان تشکیل شود.

وزارت امور خارجه افغانستان از تصمیم پرزیدنت اوباما در انتصاب ریچارد هالبروک، دیپلمات قدیمی آمریکا، به عنوان نماینده جدید ایالات متحده در امور پاکستان و افغانستان، استقبال کرده است.

پیشتر درروز جمعه، نیروهای افغان و ناتو در اطلاعیه ای گفتند سربازان در حملات شبانه در ایالت لوگر و کابل، ستیزه گری را که به دست داشتن در بمب گذاری انتحاری اخیر در کابل مظنون بود کشتند و مظنون دیگری را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG