لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

مدارس در نوار غزه دوباره گشوده می شوند


در نوار غزه، در حالی که مردم سعی دارند زندگی عادی خود را پس از سه هفته جنگ ویرانگر بین اسراییل و حکام حماس از سر بگیرند، مدارس باز گشوده می شوند.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد امروز، جمعه، گفت انتظار دارد تمام ۲۲۱ مدرسه ای که سازمان ملل اداره می کند باز شوند. در جریان مناقشه، از بسیاری از آنها بعنوان پناهگاه های آوارگان استفاده شد و چندین مدرسه نیز گلوله باران شدند.

امروز، جمعه، به خبرنگاران خارجی اجازه داده شد وارد غزه شدند، اسراییل در سراسر هجوم آنها را از ورود به آنجا ممنوع کرده بود.

پیشتر، در روز پنجشنبه، اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل گفت تیمی را برای دفاع از کشور در برابر اتهامات جنایات جنگی بسیج کرده است.

ریچارد فالک، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسراییل با حمله علیه مردم بی دفاع، قوانین انسانی را نقض کرد. او خواست برای روشن شدن این موضوع که آیا اسراییل مرتکب جنایات جنگی شد یا نه، تحقیقات مستقلی انجام گیرد.

دادستان کل اسراییل پیشتر هشدار داد که کشور ممکن است بر سر حمله ۲۲ روزه با موجی از اعلام جرم های بین المللی روبرو شود.

اسراییل اصرار دارد که سربازانش بهترین تلاش خود را برای محدود ساختن تلفات غیر نظامیان در غزه بکار بردند، و ستیره گران حماس را متهم می کند که در پشت شهر وندان فلسطینی پنهان می شدند و از ساختمان های غیر نظامی و متعلق به سازمان ملل متحد بسوی اسراییلی ها تیراندازی می کردند.

ارتش اسراییل انتشار اسامی فرماندهانی را که در حمله شرکت داشتند ممنوع کرده است زیرا می ترسد آنها هنگام سفر به خارج تحت تعقیب قرار گیرند.

فالک همچنین اسراییل را متهم کرد که غیر نظامیان را در منطقه جنگی بدام انداخت و از فرار کودکان، بیماران و مجروحین جلوگیری کرد.

XS
SM
MD
LG