لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

برگزيده اوباما برای تشکيلات اطلاعاتی کمک به سياست گذاران را در مورد ايران مد نظر دارد


* عراق ميگويد تصميم اش برای بستن اردوگاه مجاهدين خلق تغيير ناپذير است

هرالد تريبيون زير عنوان"عراق قول بستن اردوگاه مخالف ايران را تکرار کرد" می نويسد مقام ارشد امنيتی عراق روز جمعه تصميم دولت خود را برای بستن اردوگاهی که محل استقرار يک گروه مسلح ايرانی اپوزيسيون در شمال عراق است تغيير ناپذير توصيف کرد و گفت مقامات عراقی هيچگونه فعاليت ضد ايران را در خاک خود مجاز نمی شناسند.

هرالد تريبيون می نويسد موفق ال ربيعی در جريان سفرش به تهران گفت اعضای گروه تروريستی مجاهدين، معروف به مجاهدين خلق، يا به ايران فرستاده ميشوند و يا با گزينه رفتن به کشوری ثالث روبرو می شوند.

هرالد تريبيون با اين يادآوری که اظهارات ربيعی با گزارشهای حاکی از توافق مقدماتی اتحاديه اروپا برای خارج ساختن اين گروه از ليست تروريستی اتحاديه مصادف شده است می نويسد اين توافق می تواند مناسبات اتحاديه اروپا را با تهران در ايامی که دو طرف در باره برنامه اتمی ايران گفتگو ميکنند، دشوار کند.

* توافق مقدماتی اتحاديه اروپا برای خارج ساختن مجاهدين خلق ايران از ليست تروريستی

واشنگتن پست زير عنوان"توافق مقدماتی اتحاديه اروپا برای خارج ساختن گروه ايرانی از ليست ترور"به نقل از يک ديپلمات چک، که کشورش رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد می نويسد اتخاذ تصميم نهائی با وزيران امور خارجه اتحاديه است که روز دوشنبه تشکيل جلسه ميدهند.

واشنگتن پست می نويسد به گفته اين ديپلمات که خواسته است معرفی نشود هياتی از سفيران اتحاديه اروپا خارج ساختن سازمان مجاهدين خلق ايران از ليست تروريستی را توصيه کرده اند.

واشنگتن پست يادآوری ميکند که وزارت امورخارجه آمريکا روز دوازدهم ژانويه بر شناختن اين گروه به عنوان تشکيلاتی تروريستی تاکيد گذاشت.

* يک محکوم به اعدام در زندان اوين شاهد به دار آويخته شدن ده محکوم ديگر بود

نيويورک تايمز زير عنوان «ايران در اعدام های اين هفته بيست و دو نفر را به دار آويخت» می نويسد ايران روزهای سه شنبه و چهارشنبه، بنا به گزارش وسایل ارتباط جمعی دولتی، بيست و دو محکوم به ارتکاب جرائم جنائی را در تهران و چند شهر ديگر اعدام کرد.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که ايران پس از چين رکورد دار بيشترين شمار اعدام ها در جهان است، به نقل از گزارش های تلويزيون دولتی و خبرگزاری نيمه دولتی فارس در باره ده مردی که روز چهارشنبه در زندان اوين اعدام شدند می نويسد يازدهمين مردی که اعدام اش به ماه آينده موکول شده است، شاهد اعدام اين ده نفر بود.

* برگزيده اوباما برای تشکيلات اطلاعاتی کمک به سياست گذاران را در مورد ايران مد نظر دارد

گلف تايمز، روزنامه انگليسی زبان قطر زير عنوان «نگاه برگزيده اطلاعاتی اوباما به فرصت ها در مورد ايران و مسلمانان درنقاط مختلف جهان» می نويسد برگزيده پرزيدنت اوباما برای رياست بر تشکيلات اطلاعاتی آمريکا ديروز گفت اين تشکيلات بايد سراغ راههای همکاری با رهبران اسلامی و کشورهائی نظير ايران در مورد مسائل مورد علاقه دو جانبه و مشترک بروند.

گلف تايمز اظهارات آدميرال بازنشسته دنيس بلر در جلسه رسيدگی سنا برای تایيد صلاحيت اش را نقل ميکند که در مورد ايران گفت در حالی که سياست گذاران به درک و شناخت رهبران ضد آمريکائی، سياست ها و اقدامات جاری در ايران نياز دارند، تشکيلات اطلاعاتی می توانند به سياست گذاران در شناخت و درک رهبران و نيروهای سياسی ديگر نيز برای امکان پذير ساختن همکاری در آينده ای که منافع هر دو طرف را در بر داشته باشد، کمک کنند.

* اسرائيل نگران استفاده حماس از کمک های بازسازی غزه در بازسازی کارگاههای راکت سازی است

جروسلام پست روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"جهان در مسابقه کمک به غزه پيش از رسيدن ايران" با اين يادآوری که وزيران اتحاديه اروپا پس از مذاکراتی که روز چهارشنبه در بروکسل با تسيِپی ليونی وزير امور خارجه اسرائيل در باره چگونگی کمک به بازسازی غزه داشتند قرار است روز يکشنبه نيز با وزيران امور خارجه کشورهای عرب تبادل نظر کنند، می نويسد مقامات دفاعی نگران اند بخشی از درخواست های فلسطينيان برای سيمان و لوله های فلزی توسط حماس در بازسازی کارگاههای سازنده راکت های قسام مورد استفاده قرار گيرد.

جروسلام پست با اشاره به اينکه يک امکان تحت بررسی دادن اجازه انتقال سيمان و لوله های فلزی به غزه از طريق تشکيلاتی بين المللی نظير بانک جهانی است که مسئوليت نظارت بر نحوه استفاده از آنها را نيز عهده دار شوند می نويسد خانم ليونی به همقطارانش در اتحاديه اروپا گفت اسرائيل گذرگاههای مرزی را برای مقاصد انسانی باز ميکند اما کماکان تاکيد بر آن داشت که بايد ارسال و قاچاق تسليحات به عزه متوقف شود.

XS
SM
MD
LG