لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

گزارش هنری: جایزه معتبر ادبی سیمون دوبوار به سیمین بهبهانی اهدا شد


َوزیر فرهنگ فرانسه طی مراسمی در شهر پاریس جایزه معتبر سیمون دوبوار را به سیمین بهبهانی، نماینده کمپین تغییر قوانین تبعیض آمیز موسوم به یک میلیون امضا اهدا کرد.

کریستین آلبانل، وزیر فرهنگ فرانسه طی مراسم اهدای این جایزه از چگونگی مبارزه زنان ایرانی در راه رسیدن به آزادی و هم چنین از اعضای کمپین یک میلیون امضا تقدیر کرد و این جنبش زنان ایران را شایسته دریافت چنین جایزه ای خواند.

مراسم اهدای جوایز سیمون دوبوار در کافه ای به نام دوماگو در محله سن ژرمن پاریس یا همان کافه ای که محل حشر و نشر سیمون دو بوار و ژان پل سارتر با همتایان روشنفکر خود بود برگزارشد.

این مراسم با حضور تعداد کثیری از ایرانیان و فرانسویان از جمله نویسندگان، شاعران، جامعه شناسان و حقوقدانان برگزار شد. خانم آلبانل، وزیرفرهنگ فرانسه پس از سخنانی حاوی تقدیر از مقام و مبارزات سیمین بهبهانی در راه آزادی زنان، جایزه سیمون دوبوار را به او اهدا کرد.

خانم آلبانل در سخنان خود گفت: « از تاریخ دوازدهم ماه ژوئن ٢٠٠٦ در میدان هفت تیر، هنگامی که یکی از بزرگ ترین گردهم آیی های زنان برای اعتراض به قوانین تبعیض آمیز علیه آن ها و درخواست لغو این قوانین سرکوب شد، زنان ایرانی با تشکیل کمپین یک میلیون امضا دست به کار تهیه مجموعه تومار مانندی برای پیشبرد این مسئله زدند. به همین دلیل نیز پیام این جایزه به تمام زنان ایرانی این است که آن ها تنها نیستند و همه ما هرجا که باشیم خود را در کنار و هم قدم با آن ها می بینیم

سیمین بهبهانی نیز در پیام خود به اعضای هیات داوری جایزه سیمون دو بوار گفت: « من افتخار می کنم از این که زنان کشورم مرا واسطه ای برای دریافت جایزه ای که در حقیقت متعلق به خود آنهاست کرده اند. من این جایزه را برای آن ها به ارمغان می برم

سیمون دوبوار، فیلسوف و متفکر فرانسوی، فمینیست و فعال جنبش های آزادی زنان، و نویسنده کتاب های معروفی از جمله « جنس دوم» است که در طول سال ها شریک زندگی فیلسوف برجسته فرانسوی، ژان پل سارتر نیز بوده است

.

سیمین بهبهانی در پایان این مراسم یکی از تازه ترین سروده های خود را به نام عشق برای حاضران خواند.

جایزه سیمون دوبوار از طریق بنیاد فرهنگی به همین نام در سال ٢٠٠٨ و به مناسبت صدمین سالگرد تولد سیمون دوبوار به وجود آمده است و نخستین جایزه آن به تسلیمه نسرین، نویسنده بنگلادشی اهدا شد.

XS
SM
MD
LG