لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

گزارش: هیلاری کلینتون رهبری وزارت خارجه آمریکا را در دست گرفت


هیلاری رادم کلینتون رهبری وزارت خارجه آمریکا را در دست گرفت. سنای ایالات متحده شب گذشته با اکثریت قاطع به خانم کلینتون به عنوان وزیر امور خارجه دولت پرزیدنت اوباما رای اعتماد داد.

هیلاری کلینتون سومین بانویی است که طی حدود پانزده سال گذشته رهبری تلاش های دیپلماتیک آمریکا را در دست می گیرد و چون اسلاف خود با چالش های جدی در صحنه بین المللی و بویژه خاورمیانه روبروست. شصت و هفتمین وزیر امور خارجه آمریکا هر چند با نود و چهار رای سنا مورد تایید همکاران پیش اش قرار گرفت اما، پیشاپیش مخالفان جمهوریخواهی را در واشنگتن در برابر خود می بیند.

هیلاری کلینتون، نخستین وزیر دولت پرزیدنت اوباما، است که رای اعتماد سنا به او با موانعی روبرو شد. نود و چهار سناتور دموکرات و جمهوریخواه به او رای مثبت دادند اما، دو همکار جمهوریخواهش، سناتور جیم دمینت و سناتور دیوید ویدر، پس از چند ساعت مباحثه تصمیم گرفتند با انتصاب او به مقام وزیر خارجه مخالفت کنند.

سناتور جمهوریخواه جان کرنن، مدیر کمیته انتخاباتی جمهوریخواهان در سنا، که درخواست او مبنی بر شنیدن دلایل منتقدان پیش از رای گیری موجب یک روز به تاخیر افتادن رای گیری بر سر تایید صلاحیت هیلاری کلینتون شده بود گفت کمک های خارجی از جمله پانصد هزار دلار کمک واریز شده به بنیاد خیریه کلینتون در طول چند سال گذشته از سوی افرادی در عربستان سعودی و همچنین کمک های بزرگی از سوی قطر و کویت می تواند بر فعالیت های هیلاری کلینتون در وزارت خارجه سایه بیفکند و بهتر است شفافیت بیشتری در این باره اعمال شود.

سناتور دموکرات جان کری، رییس کمیته روابط خارجی، یادآوری کرد بنیاد خیریه کلینتون که توسط بیل کلینتون، رییس جمهوری پیشین آمریکا، همسر هیلاری کلینتون، اداره می شود در مبارزه با ایدز، فقر و بیماری ها در جهان فعالیت می کند و بیل کلینتون پیشتر تعهد کرده است فهرست کمک کنندگان را منتشر کند.

جمهوریخواهان مخالف کلینتون معتقدند او سیاست هایی را دنبال خواهد کرد که برخاسته از ارزش های مورد تایید اکثریت جامعه آمریکا نیست.

رهبران سنا می خواستند رای اعتماد به همکار پیشین شان بدون مشکلی انجام گیرد تا دولت پرزیدنت اوباما بتواند ضمن برخورداری از حمایت دو حزبی بسرعت سیاست خارجی خود را به اجرا بگذارد.

وقتی سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی پرزیدنت اوباما، پا به صحن سنا گذاشت و خواستار رای اعتماد سریع به کلینتون شد فضای سنا تغییر کرد. مک کین گفت کشور درگیر دو جنگ است و آتش بس بسیار شکننده ای میان اسراییل و حماس برقرار شده است از این رو نباید آغاز به کار کلینتون به تاخیر بیفتد.

سناتور دموکرات هری رید، رهبر اکثریت در سنا، جاه طلبی های هسته ای ایران را به چالش های پیش روی کلینتون در خاورمیانه افزود و خواستار حمایت قاطع دو حزب از کلینتون در مقابله با این چالش ها شد.

پشتیبانی دیگر سناتورهای متنفذ جمهوریخواه از جمله سناتور لیندزی گراهم و متعاقب آن سناتور آرلن اسپکتر روشن کرد که ماجرا به داراز نمی کشد.

سناتور ارشد جمهوریخواه آرلن اسپکتر با اشاره به تمایل دولت اوباما به گفتگو با ایران گفت دیالوگ امیدهایی را در بر دارد و مشکل ایران در منطقه بدون گفتگو قابل حل نیست. سناتور اسپکتر گفت بارها واقع بینانه بودن این نکته را که پیش شرط مذاکرات با ایران تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد در شرایطی که هدف از مذاکره چنین امری است را به پرسش گرفته ام. اسپکتر گفت در طول چند سال اخیر با سه سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفتگوهایی داشته و آنها را افرادی بسیار معقول دیده که می توانند طرف گفتگو قرار گیرند. سناتور اسپکتر در عین حال ضمن انتقاد از مواضع ضد اسراییلی محمود احمدی نژاد گفت او برای همیشه رییس جمهوری ایران نخواهد بود.

سناتور کلینتون که پیشاپیش گروه مدیران ارشد وزارت خارجه را هم در نظر دارد بلافاصله پس از رای گیری در دفتر خود در سنا در حالی که همسرش را در کنار خود داشت با ادای سوگند رسما به مقام وزیر امور خارجه منصوب شد. پس از آن خانم کلینتون با ارسال دو نامه به جوزف بایدن، معاون رییس جمهور که ریاست سنا را برعهده دارد، و فرماندار نیویورک از مقام سناتوری خود استعفا کرد. امروز قائم مقام وزیر امور خارجه برای عبور از روند تایید صلاحیت خود در کمیته ی روابط خارجی سنا است.

فرماندار نیویورک روز شنبه جانشین هیلری کلینتون در سنا را معرفی می کند. بنا به گزارش های خبری کارولین کندی، دختر رییس جمهوری فقید جان اف کندی، از پیگیری دستیابی به کرسی کلینتون به دلایل شخصی صرف نظر کرده است. این تصمیم گیری پس از آن اعلام شد که سناتور تد کندی، عموی کارولین کندی، که با سرطان مغز دست و پنج نرم می کند، در ضیافت نهار روز مراسم تحلیف در کنگره غش کرد و به بیمارستان منتقل شد. حال وضعیت به پیش از اعلام تمایل کارولین کندی بازگشته و از اندرو کومو، دادستان کل بسیار محبوب نیویورک، و شاید کارولین ملونی، نماینده مجلس از نیویورک، به عنوان جانشین های احتمالی نامبرده می شود.

جنجال بر سر کرسی مینه سوتا هم هنوز ادامه دارد اما، امروز ال فرنکن با سناتور هری رید در سنا ملاقات می کند. سناتور رید دیروز گفت نورم کلمن باید شکست را بپذیرد.

XS
SM
MD
LG