لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

آب پاکیزه شرایط زندگی مردم سنگال را بهبود می بخشد


اسکات استرنز، خبرنگار صدای آمریکا، غرب آفریقا

با همت و همکاری دانشگاه کلمبیا، دولت سنگال و یک کارخانه لوله سازی پلاستیکی در ایالات متحده مردم سنگال می توانند آب پاکیزه بنوشند. موفقیت پروژه مشترک سه جانبه اثرات مثبت بی شماری در زندگی زنان و کودکانی خواهد داشت که در طول روز ساعت ها از وقت خود را صرف آوردن آب از چاه های دوردست می کنند.

گیلی نادیایی به خاطر می آورد چگونه مجبور بوده است گاه نیمه شب و پیش از سحر برای پیدا کردن آب پاکیزه از خانه خارج شود. او و دختر بچه های دیگر دهکده گاه چندین کیلومتر را در حالی که سطل های آب به دست دارند بر روی جاده های شنی شمال سنگال راهپیمایی می کنند.

نادیایی می گوید هر بار که چاه آب تازه ای پیدا می شود، او و دختربچه های دیگر هم سن و سال او هر یک با دو سطل آب به آنجا می روند تا آب بیاورند. تنها دو سطل آب، چرا که به این صورت آب کافی برای تمام اهالی دهکده کوچک باقی خواهد ماند. این مسیری است که نادیایی بارها و بارها در این ناحیه دورافتاده در نزدیکی مرزهای موریتانیا پیموده است. در حالی که دست های او از کشیدن طناب سنگین دلو آب چاه در نیمه شب پینه بسته است.

امروز دست های نادیایی دوباره نرم شده است و از لوله تعبیه شده ای که بیرون خانه او قرار گرفته آب پاکیزه سرازیر است. اهالی بیش از ٦٠ دهکده در اطراف شهر کوچک لیونا امروزه دارای آب پاکیزه هستند و هم چنین قادرند از طریق لوله های پلاستیکی مخصوص به آبیاری مزارع خود بپردازند.

جفری ساکس، کارشناس اقتصادی و رییس انستیتوی خاک دانشگاه کلمبیا که به عنوان مشاور با سازمان ملل متحد و رییس این سازمان، بن کی مون، همکاری نزدیک دارد معتقد است که البته آب پاکیزه یکی از مهم ترین عوامل زندگی بشر است.

ساکس می گوید:«اگر آب آشامیدنی پاکیزه به طور محلی قابل دسترسی نباشد، زنان و کودکان در این نواحی، اغلب اوقات خود را به آوردن آب برای استفاده های گوناگون می گذرانند. این به این مفهوم آن است که کودکان دیگر وقتی برای رفتن به مدرسه نخواهند داشت. آن ها در عوض روز خود را به راهپیمایی های طولانی برای آوردن آب به خانه های خود می گذرانند. در حالی که آب آشامیدنی ای که این افراد تا پیش از پروژه جدید آبیاری به خانه می آوردند نه تنها پاکیزه و قابل آشامیدن نیست بلکه دارای مقادیر زیادی باکتری می باشد که می تواند موجب افزایش امراضی از قبیل اسهال شود. امراضی خطرناک که هر سال باعث مرگ هزاران کودک می شود. »

دانشگاه کلمبیا و سازمان ملل متحد، لوله کشی در این نواحی را تحت نظر سازمانی به نام پروژه دهکده های میلینیوم به انجام رسانده اند که کار آن رساندن آب آشامیدنی به٤٠٠هزار نفر از اهالی قاره آفریقاست.

ساکس می گوید پروژه دهکده های میلینیوم می کوشد تا نشان دهد که در فقیرترین و دورافتاده ترین نواحی جهان نیز می توان دست به توسعه و تحولاتی برای ایجاد امکانات بیشتر و بهتر زد:« این کار در شرایط حمایت و رهبری جامعه، سرمایه گذاری در مسائل مربوط به کشاورزی، بهداشت، تعلیم و تربیت، آب و برق، راه سازی و بالاخره فراهم کردن آب آشامیدنی به خوبی امکان پذیر است.»

مادر گیلی نادیایی می گوید:« پروژه آبیاری در ناحیه در همین مدت کوتاه باعث بوجود آمدن باغچه های کوچکی برای کاشتن سبزیجات شده است و زنان می توانند در این باغچه ها برخی از مواد خوراکی مورد احتیاج خانواده خود را بکارند و اضافات آن را هم در بازارچه های محلی به دیگران بفروشند.»

آداما نادیایی می گوید: « بسیاری از اهالی این دهکده را ترک کرده اند، به خصوص جوان ترها که با خشک شدن چاه های آب ناچار باید مساحت طولانی تری را برای رسیدن به چاه آب بعدی طی کنند.»

آداما می گوید:« آن روزهای سخت و غیرقابل تحمل امروز پشت سرگذاشته شده است. امروزه فرصتی پیش آمده است تا بسیاری از کسانی که دهکده را ترک کرده اند یک بار دیگر به این منطقه بازگردند. امروزه ما به اندازه کافی آب برای آشامیدن و آب برای زراعت و نگهداری از حیوانات اهلی در اختیار داریم.»

علاوه بر بیش از ٨١ شیرعمومی آب آشامیدنی، یازده آبشخور برای احشام از جمله بزها تعبیه شده است. اهالی شهر مبلغ جزئی برای برج آبی که توسط دولت سنگال در وسط شهر ساخته شده است به دولت می پردازد. با پرداخت مبلغی بیشتر، اهالی دهکده می توانند لوله کشی را به داخل خانه های خود ببرند.

این بخشی از امکانات لوله کشی ناحیه است که در نتیجه شرکت و کار شبانه روزی اهالی در بیش از ١٠٠ کیلومتر در شکاف هایی که به دست اهالی کنده شده است قرار گرفته است.

والتر ونگ از شرکت جی ام ایگل که علاوه بر اهدای بیش از یک میلیون دلار برای خرید این لوله های پلاستیکی مخارج استخدام دو مهندس تمام وقت را برای تعبیه این لوله ها پرداخت کرده است معتقد است که این وظیفه هر شرکت مقتدر تجارتی است که این جهان را به مکانی بهتر زندگی مردم تبدیل کند:«من فکر می کنم ما به عنوان انسان هایی که در این جهان زندگی می کنیم موظف هستیم به دیگران کمک کنیم.»

ونگ می گوید: « در واقع فلسفه زیربنایی شرکت ما این نیست که فقط به فکر منافع شخصی خود و سود سرشار این شرکت باشیم. به نظر من منفعت واقعی زمانی بوجود می آید که ما بتوانیم کاری نیز برای دیگران انجام دهیم. در نهایت ما امیدواریم که بتوانیم روزی کاری برای تمام مردم جهان انجام دهیم. من واقعا معتقدم که تا روزی که ما با این اهداف به کار خود ادامه دهیم، منافع مالی نیز به طور طبیعی به دنبال آن خواهد آمد.»

شرکت والترونگ در حال حاضر در حال ادامه همکاری با سازمان پروژه دهکده های میلینیوم است تا بتواند طرح سیستم آبیاری و دسترسی به آب آشامیدنی پاکیزه را در مالی، گانا، اوگاندا، تانزانیا و رواندا نیز پیاده کند؛ با این هدف که بتواند آب آشامیدنی پاکیزه را در دسترس بیش از ١٠٠ هزار نفر از ساکنان این نواحی قرار دهد.

XS
SM
MD
LG