لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

سرماخوردگی مجدد احمدی نژاد برنامه های  او را برای چهار روز لغو کرد


* دو پيشگام درمان اچ آی وی و ايدز در ايران به حبس محکوم شدند

لس آنجلس تايمز زير عنوان "دوپزشک متهم به توطئه عليه ايران به مجازات محکوم شدند" به نقل از مسعود شفائی وکيل مدافع آرش و کاميار علائی، دو پزشک ايرانی سرشناس متهم به شرکت در توطئه برای سرنگون ساختن جمهوری اسلامی، می نويسد روز چهارشنبه، آرش به شش سال حبس و کاميار، برادر جوان تراو، به سه سال حبس محکوم شدند.

لس آنجلس تايمز می نويسد روز چهارشنبه همچنين فعالان مدافع حقوق بشر، سومين متهم در پرونده را معرفی کردند: سيلويا هارتونيان، سی و سه ساله، متخصص درمان نازائی.

لس آنجلس تايمز می نويسد مقامات ايرانی برادران علائی، دو پيشگام درمان اچ آی وی و ايدز در ايران، هارتونيان، و يک نفر چهارم معرفی نشده را، متهم کرده اند بخشی از، به گفته آنها، جنگی اطلاعاتی با هدف تحريک به ناآرامی مدنی و انقلاب در ايران هستند، که آمريکا بودجه ای سی و دوميليون دلاری برای آن اختصاص داده است.

لس آنجلس تايمز اظهارات جاناتان هاتسون سخنگوی پزشکان مدافع حقوق بشر، مستقر در کمبريج ماساچوست را نقل ميکند که در ارتباط با صدور حکم محکوميت برای برادران علائی با تاکيد بر اينکه حتی بازداشت اين دو برادر برای جامعه علمی و پزشکی در جهان تکان دهنده بود، گفته است آنان اگر بنوعی در جنگی درگير بودند، فقط در جنگ پيشگيری و درمان اچ آی وی و ايدز بوده است.

* معاون احمدی نژاد ميگويد بيماری رئيس جمهوری مانعی برای تجديد انتخاب او نيست

نيويورک تايمز زير عنوان "سرماخوردگی رهبر ايران پرسش هائی را در مورد سلامتی او برانگيخته است" می نويسد روزنامه های ايران روز چهارشنبه گزارش دادند محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری تمامی فعاليت های خود را به سبب سرماخوردگی برای چهار روز لغو کرده است، که موجب حدس و گمانهائی در باره سلامتی او شده است.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که در هشت ماه گذشته اين پنجمين باری است که آقای احمدی نژاد برنامه های رسمی اش را به دلائل مرتبط با سلامتی اش لغو ميکند، به گرم شدن مبارزات انتخاباتی در آستانه انتخابات رياست جمهوری ايران در ماه ژوئن (خرداد) اشاره کرده است و می نويسد در حاليکه محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين اصلاح طلب تصميم ميگيرد وارد مبارزات انتخاباتی بشود يا نه، سياستمداران تند رو پشت سر آقای احمدی نژاد جمع ميشوند.

نيويورک تايمز می نويسد علی سعيدلو يکی از معاونان رياست جمهوری گزارشهای روز چهارشنبه بعضی از روزنامه ها را رد کرد که گفته اند بيماری آقای احمدی نژاد می تواند مانع از کانديدائی وی در انتخابات ماه ژوئن شود، و اظهارات وی را نقل ميکند که گفته است اينها شايعاتی بی اساس است که نمی تواند بر اراده رئيس جمهوری در خدمت به مردم خللی وارد کند.

* ده نفر در يک روز در زندان اوين اعدام شدند

هرالد تريبيون زير عنوان"ايران ده نفر رابه دارآويخت" گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس از تهران را نقل ميکند که ميگويد اين بيشترين شمار اعدام هائی است که از آغاز سال نو ميلادی ۲۰۰۹ تا کنون در ايران انجام گرفته است.

گزارش با اين يادآوری که اعدام ها روز چهارشنبه در زندان اوين انجام گرفت ميگويد ايران در سال ۲۰۰۸ بيش از صد و پنجاه نفر را، طبق شمارش های خبری، اعدام کرد. گزارش همچنين يادآوری ميکند که ايران در باره شمار اعدام ها، آماری رسمی منتشر نمی کند.

* جلوگيری از مسلح شدن مجدد حماس کليد اصلی در با دوام ساختن آتش بس است

سيدنی مورنينگ هرالد، زير عنوان "ايران برنده ميشود اگر آتش بس به شکست بيانجامد" با اشاره به خروج سربازان اسرائيلی از غزه پس از عملياتی که هدف آن از بين بردن توانائی حماس در ادامه شليک راکت به غيرنظاميان اسرائيلی بود می نويسد موفقيت عمليات نظامی عليه حماس و کارآئی آتش بس می تواند پس رفتی برای بلند پروازيهای منطقه ای ايران و اقدامات اش برای بی ثباتی در منطقه باشد و به پيشبرد چاره موسوم به دو کشوری در منازعه کمک کند.

سيدنی مورنينگ هرالد می نويسد تا وقتی که حماس بتواند جنگ راکتی عليه اسرائيل را با مصونيت ادامه دهد صلحی در کار نخواهد بود و بهمين جهت است که بسياری، از جمله باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا تاکيد بر آن دارند که جلوگيری از مسلح شدن دوباره حماس کليدی اصلی در بادوام ساختن آتش بس است.

* غزه مناسبات ترکيه با اسرائيل را سرد و روابط با تهران را گرم تر کرده است

واشنگتن تايمز زير عنوان" تهاجم غزه مناسبات اسرائيل با ترکيه را به خطر انداخته است" می نويسد عمليات تهاجمی اسرائيل در غزه ضمن ايجاد شکستگی هائی در مناسبات اسرائيل و ترکيه ، مناسبات آنکارا و تهران را عمقی تر ساخته و تحليل گران نگران صف آرائی هائی جديدی هستند که ممکن است در منطقه رخ بدهد.

واشنگتن تايمز اظهارات گراهام فوللر، مامور سابق سی آی ای و نويسنده کتابهائی راجع به ايران و ترکيه را نقل ميکند که گفته است چنين وضعيتی می تواند به مناسبات درازمدت ترکيه و آمريکا لطمه وارد کند.

واشنگتن تايمز با اشاره به مناسبات تجاری رو به افزايش و همکاريهای نزديک ميان ترکيه و ايران در بخش انرژی می نويسد برغم سردی در مناسبات ترکيه و اسرائيل، ارتش ترکيه نمی خواهد تهران را جايگزين تل اويو کند.

XS
SM
MD
LG