لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

گزارش سیاسی: سرنوشت تنها زندانی کانادایی حاضر در گوانتانامو


همزمان با دستور باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو، سرنوشت عمر خدر تنها کانادایی این بازداشتگاه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

عمر خدر به همکاری با گروه القاعده و قتل یک سرباز آمریکایی متهم شده است. خدر در سال ٢٠٠٢ در سن ١٥ سالگی در افغانستان توسط نیروهای نظامی دستگیر و به گوانتانامو منتقل شد.

دولت محافظه کار در اتاوا، با وجود فشارهای بسیار از جانب خانواده و وکلای عمر خدر از درخواست استرداد شهروند خود به این کشور و محاکمه وی در کانادا سرباز زده است.

لارنس کانون، وزیر امور خارجه کانادا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت اتاوا تا زمانی که دادگاه نظامی آمریکا تصمیم نهایی خود پیرامون اتهامات عمر خدر را اعلام نکند در رسیدگی به این پرونده مداخله نخواهد کرد.

وی در گفتگو با تلویزیون کانادا گفته است عمر خدر توسط ارتش آمریکا دستگیر شده و اتهامات او جدی است و تا زمانی که مقامات این کشور رسیدگی قضایی به این پرونده را تکمیل نکنند، اتاوا پیرامون استرداد و یا محاکمه خدر در کانادا اقدامی به عمل نخواهد آورد.

از سوی دیگر همزمان با حکم ریاست جمهوری باراک اوباما مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو، پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت محافظه کار کانادا اعلام کرده است اتاوا موضع خود در قبال پرونده عمر خدر تنها کانادایی این بازداشتگاه را مورد بازبینی قرار خواهد داد.

یک مقام بلند پایه دولت محافظه کار در واکنش به اظهارات وزیر دفاع کانادا، اظهارات پیتر مک کی مبنی بر بازبینی اتاوا در قبال پرونده خدر را به انتظار نسبت به تصمیم دولت آمریکا در مورد سرنوشت این شهروند کانادایی تعبیر کرده است.

اما رسانه های کانادا می گویند به نظر می رسد اتاوا آماده می شود تا درخواست استرداد عمر خدر به کانادا را به دولتمردان واشنگتن ارسال کنند.

یک تاظر آگاه در گفتگو با روزنامه «گلوب اند میل» گفته است عمر خدر به احتمال زیاد به کانادا باز گردانده خواهد شد و دولت اوباما مصمم است تا پیش از اولین سفر خارجی رییس جمهوری به کانادا، مسائل ناخوشایندی همچون بازداشت یک کانادایی در گوانتانامو از سر راه برداشته شود.

در حالیکه طی چند سال گذشته دولت محافظه کار و اقلیت استفان هارپر از درخواست استرداد عمر خدر به کانادا سرباز زده است، مایکل ایگناتیف، رهبر جدید حزب لیبرال کشور روز پنجشنبه از تصمیم باراک اوباما مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو استقبال و ابراز امیدواری کرد سرنوشت تنها کانادایی زندانی در این بازداشتگاه هر چه زود تر تعیین شود

XS
SM
MD
LG