لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

گزارش هنری: بنجامین باتن، نامزد دریافت  سیزده جایزه اسکارفیلم خیالی- رومانتیک پرونده عجیب بنجامین باتن با کسب ١٣ نامزدی، از جمله بهترین فیلم سال، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر زن نقش دوم، و بهترین بازیگر مرد بیشترین نامزدی کسب جوایز اسکار سال ٢٠٠٩ را به خود اختصاص داد.

چهار فیلم دیگر نامزد دریافت جوایز اسکار، زاغه نشین میلیونر، فراست/ نیکسون، کتاب خوان، و میلک هستند.

همانطور که انتظار می رفت، هیث لجر، بازیگر فقید هالیوود، که امروز یک سال از مرگ تصادفی او به علت استفاده از داروهای آرام بخش می گذرد، برای ایفای نقش ژوکر در فیلم تازه بتمن ، یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بازیگرمرد نقش مکمل شد. اما این فیلم نتوانست نامزدی در رده بندی بهترین فیلم یا بهترین کارگردانی سال بدست بیاورد.

فیلم زاغه نشین میلیونر با ١٠ نامزدی در رده بندی های مختلف از جمله موسیقی متن فیلم توانست از لحاظ تعداد نامزدی جوایز، در مقام دوم پس از بنجامین باتن قرار گیرد.

برد پیت و آنجلینا جولی هر دو در رده بندی بهترین بازیگر مرد و زن سال قرار گرفتند؛ برد پیت برای بازی در فیلمی که اقتباس آزادی است از داستان کوتاهی به قلم اسکات فیتزجرالد، نویسنده معروف آمریکایی و در نقش نوزاد پیرمردی که با گذشت زمان جوان تر می شود و آنجلینا جولی برای شرکت در اثری به کارگردانی کلینت ایستوود به نام بچه عوضی.

در رده بندی بهترین بازیگر زن نقش اول ، نامزدی کیت وینسلت که پیش از این به خاطر بازی در فیلم « خیابان انقلابی» جایزه گلدن گلوب را بدست آورد به خاطر بازی در فیلم « کتاب خوان» بود و بازی درخشان او در خیابان انقلابی در نظر گرفته نشد. هم چنین بازی چشمگیر هم بازی قدیمی وینسلت ، لیوناردو دی کپریو که در فیلم خیابان انقلابی نقش مقابل او را بازی می کند نامزدی اسکار به همراه نداشت.

از دیگر نامزدهای بهترین بازیگر زن سال نقش اول، مریل استریپ است ؛ به خاطر بازی در فیلم شک، فیلمی درباره وقایعی در یک کلیسای کاتولیک. او با ١٥ نامزدی در طول سال ها رکورد دریافت نامزدی یک بازیگر برای جوایز اسکار را شکست.

بازیگران دیگر فیلم شک ، فیلیپ سیمور هافمن ، امی آدامز و ویولا دیویس نیز هر یک نامزد دریافت جوایز اسکار در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن شدند.

آن هاتووی بازیگر جوان هالیوود یکی دیگر از دریافت کنندگان نامزدی جایزه بهترین بازیگر زن سال اسکار برای بازی در فیلم « راشل ازدواج می کند» است.

نامزدهای دیگر جوایز بهترین بازیگر مرد سال ریچارد جنکینز، بازیگر قدیمی هالیوود برای بازی در فیلم « ویزیتور»، شاون پن برای ایفای نقش در فیلم « میلک»، فرانک لانجلا برای ایفای نقش نیکسون در فیلم فراست/ نیکسون، و میکی رورک برای بازی در نقش اول فیلم « کشتی گیر» هستند.

در رده بندی بازیگر نقش مکمل مرد و زن نامزدهای جایزه اسکار علاوه بر هیث لجر و رابرت داونی جونیور، جاش برولین برای بازی در فیلم میلک، پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم «ویکی، کریستینا، بارسلونا» ساخته وودی آلن و ماریسا تومه برای بازی در فیلم « کشتی گیر» هستند.

امسال هالیوود و اسکار دو تن از شخصیت های محبوب خود، کلینت ایستوود کارگردان فیلم بچه عوضی و بازیگر فیلم تازه ای به نام « گرن تورینو» ، و هم چنین وودی آلن، کارگردان فیلم پرطرفدار «ویکی، کریستینا، بارسلونا» را از قلم انداخت.

XS
SM
MD
LG