لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

توافق بر سر مسیرهای جدید برای حمل تدارکات نظامی به افغانستان نزدیک است


تاجیکستان می گوید به تکمیل قراردادی با ایالات متحده و ناتو که اجازه می دهد تجهیزات نظامی از طریق آن کشور برای سربازان خارجی در افغانستان حمل شود، نزدیک است.

وزیر امور خارجه تاجیکستان امروز، چهارشنبه، در شهر دوشنبه پایتخت، به خبرنگاران گفت مذاکرات درباره مسیرهای ارسال تدارکات تمام شده است، و رییس جمهوری تاجیکستان به زودی برای امضای توافقنامه به بروکسل خواهد درفت.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در منطقه، روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت چهار کشور آسیای میانه – قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و تا جیکستان - موافقت کرده اند تدارکات مورد نیاز سربازان در افغانستان از خاک آنها حمل شود.

او گفت قراردادها از نظر پشتیبانی از طرح افزایش سرباران آمریکا در افغانستان مهم است. مقامات نظامی می گویند آنها در حال حاضر حدود سه چهارم تدارکات را از راه زمین از پاکستان دریافت می کنند، اما ستیزه گران در هر دو طرف مرز افغانستان و پاکستان بر حملات بر خطوط تدارکاتی فعلی افزوده اند.

ژنرال پتریوس در کابل با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد. گفته می شود آنها علاوه بر مسیرهای تدارکاتی، درباره راه های کاهش تلفات شهروندان افغان در جریان عملیات ناتو و ایالات متحده بحث کردند.

XS
SM
MD
LG