لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

گزارش: تظاهرات دانشجویان در ونزوئلا


کاراکاس پایتخت ونزوئلا روز گذشته، سه شنبه، شاهد تظاهرات دانش جویان بود. تظاهرات دانشجویان به منظور مخالفت با تلاش هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا، جهت برداشتن محدودیت زمانی دوره ریاست جمهوری آن کشور بود.

پلیس با استفاده از گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی، و فشار آب تظاهر کنندگان را متفرق کرد.

پلیس ضد شورش ونزوئلا روز گذشته، سه شنبه، ۲۰۰۰ دانشجو را که در کاراکاس پایتخت آن کشور دست به تظاهرات زده بودند متفرق کرد. گفته می شود در برخورد پلیس با تظاهرکنندگان کسی صدمه ندید.

دو شنبه بعد از ظهر نیز تظاهرات دیگری در مریدا، شهر دیگر ونزوئلا صورت گرفت. هدف دانشجویان از تظاهرات مخالفت با اصلاحیه ای بر قانون اساسی ونزوئلا است که محدویت زمانی دوره ریاست جمهوری و سایر مقامات انتخاب شده آن کشور را حذف و راه را برای ریاست جمهوری مادام العمر چاوز هموار می کند.

هوگو چاوز این تظاهرات را محکوم کرد. او دانشجویان را فرزندان بورژوازی خواند و آنان را به ایجاد خشونت متهم کرد.

پلیس کاراکاس کامیونی را توقیف کرده که حامل بیش از ۳۰۰ کوکتل مولوتوف بود که می توانست مرکز کاراکاس را به آتش کشد و چند نفر در این ارتباط دستگیر شده اند. این افراد نخواهند توانست کاراکاس یا ونزوئلا را به آتش کشند.

رییس جمهوری ونزوئلا هفته گذشته به پلیس آن کشور دستور داده بود اگر تظاهرات به خشونت منجر شود آن را فرو پاشند ولی رهبران دانشجویی اصرار می ورزند که تظاهرات آنان مسالمت آمیز بوده است.

هفته گذشته مجلس ملی ونزوئلا که اکثریت آن را طرفداران هوگو چاوز تشکیل می دهند با اصلاحیه پیشنهادی بر قانون اساسی موافقت کرد که ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) مورد رفراندوم رای دهندگان قرار خواهد گرفت.

این دومین تلاش آقای چاوز برای به دست گرفتن دوباره قدرت است.

رای دهندگان در سال ۲۰۰۷ بسته پیشنهادی او را که محدودیت دوره ریاست جمهوری را حذف می کرد رد کردند.

مخالفان می گویند اصلاحیه قانون اساسی دموکراسی را ضعیف می سازد. ولی طرفداران آقای چاوز می گویند او به زمان بیشتری برای برقراری سوسیالیسم در آن کشور نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG