لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

گزارش: کاخ سفید  پیش از برگزاری مراسم سوگند «باراک اوباما» چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا


روز سه شنبه، روزی که یک شروع تاریخی در آمریکا بود از ساعت ۵ بامداد در ساختمان سفید رنگ نسبتا کوچکی که در جنب دفتر کار رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید قرار دارد، رفت و آمدها شروع شد. ساختمان سفید رنگی که به خبرنگاران اختصاص دارد. اما در آنجا بیشتر خبرنگاران عکاس دیده می شدند تا گزارش گران رسانه های داخلی و خارجی، شاید که دوربین ها در پی ثابت نگاهداشتن حالت لحظه هایی بودند که تاریخ آمریکا آن را هرگز تجربه نکرده بود.

هنوز هم گوردون جاندرو سخنگوی شورای امنیت ملی وقت کاخ سفید را می دیدید که با هیات مطبوعاتی کاخ سفید خوش و بش می کند و دینا پرینو سخنگوی رییس جمهوری وقت را که در سرمای زیر صفر واشنگتن با لباس ساده ای در کنار خبرنگاران ایستاده و شاید که به همراه دیگران لحظات رسیدن اتومبیل حامل باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب آمریکا و همسرش را شمارش می کند.

یک گروه ۱۷-۱۸ نفری از خبرنگاران عکاس که در چند متری در ورودی ساختمان اصلی کاخ سفید ایستاده اند، نزدیک شدن اتومبیل معاون رییس جمهوری متخب وقت و همسرش را می بینند و بلافاصله پس از آن، با فاصله ای حدود ۵ تا ۶ دقیقه، اتومبیل حامل باراک و میشل اوباما جلوی پله های اصلی کاخ سفید می ایستد و آنان از سوی آقای بوش و همسرش مورد استقبال قرار می گیرند.

در اتوموبیل لیموزین سیاه رنگی که حامل آنان بوده است، یک پاکت سفید رنگ بزرگ با گل های آبی نیلی رنگ روی صندلی باقی می ماند.

این نخستین باری است که همسر رییس جمهوری ای که در حال ترک کاخ سفید است، از همسر رییس جمهوری ای که دارد به کاخ سفید وارد می شود، هدیه ای دریافت کرده است.

در فاصله ای کمتر از یک ساعت اتومبیل های لیموزین سیاه رنگ آماده حرکت شده اند. شش اتومبیل لیموزین سیاه یکی پس از دیگری.

در چهارمین اتومبیل، جورج دابلیو. بوش و باراک اوباما در کنار یکدیگر می نشینند تا عازم اجرای مراسم سوگند چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا شوند. اتومبیلی که دو پرچم بزرگ را در سمت راست و چپ خود دارد با پلاک ایالات متحده آمریکا و عدد یک.

در یک رویداد آرام دیگر و در فاصله ای چند ساعته یک گروه نود و چند نفری از کارگران کاخ سفید کار نقل و انتقال لوازم شخصی دو رییس جمهوری – رییس جمهوری قدیم و رییس جمهوری جدید را – انجام می دهند. شاید که این اسباب کشی ویژه نیز که بنا بر سنت قدیمی توسط کارگران و کارکنان کاخ سفید انجام می شود، خود بخشی از مرحله انتقال قدرت است.

.... و روی یکی از صندلی های اطاق کنفرانس خبری کاخ سفید، یک صفحه از روزنامه اکسپرس از انتشارات واشنگتن پست دیده می شود با عکس بزرگی از باراک اوباما و گفته هایش.

آقای اوباما در ماه فوریه سال گذشته میلادی در یکی از گردهمایی های انتخاباتی اش، هنگام نامزدی برای ریاست جمهوری آمریکا در شیکاگو گفته بود: «تغییر، اگر منتظر آن باشیم که شخص دیگری آن را به جای ما انجام دهد یا وقت دیگری برسد، اتفاق نخواهد افتاد. ما خود همان تغییری هستیم که در انتظارش بوده ایم.»

XS
SM
MD
LG