لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

به دستور اوباما محاکمات نظامی در بازداشتگاه گوانتانامو به حال تعلیق در آمد


اتحادیه اروپا از اقدام پرزیدنت اوباما برای تعلیق محاکمات نظامی برای مظنونین تروریسم در بازداشتگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو استقبال کرده است.

کمیسیون دادگستری اروپا امروز، چهارشنبه، در بیانیه ای گفت «بسیار خشنود است که یکی از نخستین اقدامات آقای اوباما به عنوان رییس جمهوری، گشودن فصل تازه ای در این ماجرای اندوهبار بوده است.»

در بیانیه گفته می شود جنگ علیه تروریسم باید یک مقوله اصلی برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا باشد، اما باید در آن به موازین حقوق بشر کاملا احترام گذاشته شود.

آقای اوباما چند ساعت پس از تحلیف به دادستان ها دستور داد درخواست کنند محاکمات گوانتانامو برای ۱۲۰ روز معلق شود. انتظار می رود قضات نظامی امروز به این درخواست رای دهند.

تعلیق در محاکمات به دولت اوباما فرصت خواهد داد پرونده های بازداشت شدگان، و نیز تمامی سیستم دادگاه های نظامی را بررسی کند.

دستور اوباما ۲۱ پرونده در دست بررسی را در بر می گیرد، از جمله پرونده های ۵ مرد که به توطئه چینی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده متهم هستند.

اوباما قول داده است بازداشتگاه گوانتانامو را ببندد. منتقدین می گویند زندانیان، که اکثر آنها سالها بدون اتهام در بازداشت بوده اند، از حقوق اساسی خود محروم هستند.

XS
SM
MD
LG