لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

پرزيدنت اوباما گفت دولت او بر «شفافیت و حکومت قانون» استوار خواهد بود


جان رابرتز، رئيس ديوان عالی آمريکا برای دومين بار سوگند رياست جمهوری را برای پرزيدنت باراک اوباما، بجای آورد. علت تکرار سوگند وفاداری رياست جمهوری آمريکا به قانون اساسی کشور در اواخر روز چهارشنبه در کاخ سفيد، برخی از واژگان ها بود که، در غير محل خود در مراسم سوگند در نيمروز سه شنبه مورد استفاده قرار گرفته بود. بيانيه ای که از سوی کاخ سفيد انتشار يافت انجام مراسم مجدد سوگند را برای پيروی از اصل «احتياط وافر» توصيف ميکند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نخستین روز کامل کار خود را به برخی از دشوارترین مسایلی که رویاروی کشور قرار دارد - بحران مالی، و جنگ در عراق و افغانستان – اختصاص داد.

آقای اوباما روز چهارشنبه با مشاروان اقتصادی و نظامی خود به گفت و گو نشست.

او در جریان مراسم ادای سوگند کارمندان کاخ سفید، اعلام کرد حقوق کارمندان ارشد کاخ اضافه نمی شود و گفت خانواده های آمریکایی مراقب مخارج خود هستند، و واشنگتن نیز باید چنین کند. اوباما همچنین در اعلام مقرراتی در مورد لابی گران سابق، که به دولت می پیوندند، گفت «شفافیت و حکومت قانون» اساس دولت او خواهد بود.

در مورد اقتصاد، رییس جمهوری جدید از یک برنامه ۸۰۰ میلیارد دلاری برای حفظ یا ایجاد میلیون ها شغل حمایت کرده است.

آقای اوباما در جریان کمپین ریاست جمهوری همچنین قول داد سربازان آمریکا را ظرف ۱۶ ماه از عراق خارج کند، و از طرح تقریبا دو برابر ساختن حضور آمریکا در افغانستان حمایت می کند.

در خبری ديگر روز چهارشنبه، هيلاری کلينتون نامزد مقام وزير امور خارجه از سوی باراک اوباما، با اکثريت آراء در سنای آمريکا تأييد شد. تعداد آراء موافق نود و جهار نفر و مخالف دو نفر گزارش شد. پس از رأی سنا، خانم کلينتون بعنوان وزير امور خارجه دولت جديد پرزيدنت اوباما، سوگند ياد کرد.

XS
SM
MD
LG