لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

به دستور اوباما بازداشتگاه گوانتانامو تا يکسال ديگر بسته خواهد شد


دستياران پرزيدنت اوباما ميگويند وی امروز، پنجشنبه، يک فرمان دولتی را امضاء خواهد کرد که به موجب آن تا يکسال ديگر بازداشتگاه گوانتانامو، بسته شود.

روز چهارشنبه نيز یک قاضی نظامی در بازداشتگاه گواتنانامو محاکمه پنج مرد را که به طرح ریزی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم هستند، معلق ساخته است.

اقدام قاضی نظامی پس از آن صورت گرفت که باراک اوباما ریس جمهوری و رابرت گیتس وزیر دفاع به دادستان ها دستور دادند درخواست محاکمات برای ۱۲۰ روز متوقف شود.

قاصی محاکمه خالد شیخ محمد - که طراح اصلی حملات تلقی می شود – و چهار نفر دیگر را به حال تعلیق در آورد.

در جلسه دادگاه در روز دوشنبه، شیح خالد محمد و یکی از همدستان او، رمزی بن الشیب، گفتند از نقشی هایی که در حملات ایفا کردند احساس غرور می کنند.

پیشتر، اتحادیه اروپا از اقدام پرزیدنت اوباما برای تعلیق محاکمات نظامی برای مظنونین تروریسم در بازداشتگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو استقبال کرد.

کمیسیون دادگستری اروپا روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت «بسیار خوشنود است که یکی از نخستین اقدامات آقای اوباما به عنوان رییس جمهوری، گشودن فصل تازه ای در این ماجرای اندوهبار بوده است.»

در بیانیه گفته می شود جنگ علیه تروریسم باید یک مقوله اصلی برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا باشد، اما باید در آن به موازین حقوق بشر کاملا احترام گذاشته شود.

تعلیق در محاکمات به دولت اوباما فرصت خواهد داد پرونده های بازداشت شدگان، و نیز تمامی سیستم دادگاه های نظامی را بررسی کند.

اوباما قول داده است بازداشتگاه گوانتانامو را ببندد. منتقدین می گویند زندانیان، که اکثر آنها سالها بدون اتهام در بازداشت بوده اند، از حقوق اساسی خود محروم هستند.


XS
SM
MD
LG