لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

پرزيدنت اوباما در اولين روز پس از تصدی مقام رياست جمهوری آمريکا به سياست خارجی خواهد پرداخت


انتظار ميرود امروز، چهارشنبه، باراک اوباما در اولين روز پس از تصدی مقام رياست جمهوری آمريکا به بحران خاورميانه و موضوعات ديگر جهانی بپردازد.

روز سه شنبه پس از انجام مراسم سوگند، پرزيدنت اوباما در يک سخنرانی برای حدود يک ميليون نفر که در شهر واشنگتن گرد آمده بودند گفت: «آمريکا دوست هر ملت، و هر مرد، زن و کودکی است که در جستجوی آینده ای همراه با صلح، والایی و شرافت هستند و ايالات متحده آماده رهبری دوباره و همکاری با جهان است.»

آقای اوباما تعهد داد که عراق مسؤلانه به مردم آن کشور واگذار و صلح در افغانستان برقرار شود. پرزيدنت اوباما افزود، آمريکا در جست و جوی راه تازه ای در برابر جهان اسلام است که مبتنی بر علايق و احترام دو جانبه باشد.

گزارشات منتشر شده حاکی از آن است که در اولين اقدامات آقای اوباما اعلام سناتور سابق جرج ميشل بعنوان فرستاده خود برای خاورميانه خواهد بود.

امروز پرزيدنت اوباما قرار است که با شورای امنيت ملی خود برای ارزيابی تازه از وضعيت در جنگ های عراق و افغانستان ديدار کند.

انتظار می رود امروز هيلاری کلينتون نامزد وزارت امور خارجه از سوی پرزيدنت اوباما حمايت دو حزبی را در سنا برای تأييد خود به دست آورد.

سناتور هری ريد رهبر اکثريت سنا گفت که سنای آمريکا بعد از ظهر امروز رأی گيری نهائی برای نامزدی هيلاری کلينتون برای مقام وزارت امور خارجه در سنا را انجام ميدهد.

کميته مناسبات خارجی سنای آمريکا روز پنجشنبه نامزدی خانم کلينتون را به عنوان وزير امور خارجه آينده آمريکا تصويب کرد. ولی در پی مخالفت سناتور کورنيا در جلسه روز سه شنبه، يک رای گيری شفاهی امروز، چهارشنبه، صورت خواهد گرفت.


XS
SM
MD
LG