لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

اکثریت مردم جهان می گویند به ریاست جمهوری اوباما خوشبین هستند


شهروندان عادی و رهبران جهان امروز سه شنبه به واشنگتن چَشم دوخته اند، شهری که در آن باراک اوباما بعنوان چهل و چهارمین رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد می کند.

نظر خواهی بی بی سی از بیش از ١٧هزار نفر در ١٧کشور نشان می دهد که مردم در سراسر جهان نسبت به ریاست جمهوری اوباما خوشبین هستند. دو نفر در هر سه نفر گفتند آنها بر این عقیده هستند که اوباما مناسبات آمریکا با خارج را تقویت خواهد کرد.

در کنیا مردم در روستای کوگلو، زادگاه پدر اوباما آواز می خوانند و می رقصند. مقامات کنیا تلویزیون بسیار بزرگی در مرکز اصلی کنوانسیون نایروبی قرار داده اند تا مردم بتوانند آیین سوگند مردی را که بسیاری از کنیایی ها او ر ا "یکی از خود ما" می نامند، ببینند.

برنامه هایی نیز در جاکارتا ، پایتخت اندونزی، که اوباما در آنجا به مدرسه رفت ترنیب داده شده است.

همکلاسی های سابق رییس جمهوری منتخب برای تماشای پسری که زمانی می دانست بالاترین مقام را در آمریکا احراز خواهد کرد، جمع شده اند. و عکاسی در جاکارتا که شباهت زیادی به باراک اوباما دارد می گوید این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در جبهه سیاسی، رهبران جهان هم اینک ارسال پیام های تبریک برای آقای اوباما را آغاز کرده اند.

در واتیکان، پاپ بندیکت گفت دعا می کند خداوند به آقای اوباما " خرد و نیروی استوار" ارزانی دارد.

مقامات در بریتانیا و ژاپن روز سه شنبه در بیانیه هایی حمایت خود را از دولت جدید امریکا ابراز داشتند و عهده کردند از نزدیک با آن کار کنند.

در غرب آفریقا، رییس جمهوری سنگال می گوید آفریقائیان نباید انتظار زیادی از رییس جمهوری آینده آمریکا داشته باشند. او به تلویزیون فرانسه گفت نخستین ارجحیت آقای اوباما بحران مالی امریکا خواهد بود، نه انجام تغییری عمده ای در مناسبات با آفریقا.

XS
SM
MD
LG