لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

ژنرال پتریوس: آمریکا از مسیرهای تدارکاتی جدید استفاده خواهد کرد


ایالات متحده در حالی که انتظار می رود شمار سربازان خود در افغانستان را دو برابر کند، می گوید از مسیرهای تدارکاتی جدید به آن کشور استفاده خواهد کرد.

این موضوع را ژنرال دیدیود پتریوس سرپرست فرماندهی مرکزی آمریکا امروز، سه شنبه، در پاکستان اعلام کرد و گفت مسیرهای جدید از روسیه و چندین کشور آسیای میانه - قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، و قرقیزستان - برای کوشش های آمریکا در سرکوب ستیزه گران طالبان و القاعده حیاتی است.

پتریوس برای گفت و گو با آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان و سید یوسف رضا گیلانی نخست وزیر آن کشور، به اسلام آباد رفته است.

او می گوید آنها درباره راه های مقابله با افراط گرایان، به ویژه کسانی که از مرز بین افغانستان و پاکستان عبور می کنند بحث کردند. مقامات پاکستان می گویند آنها همچنین نسبت به استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین در منطقه مرزی ابراز نگرانی کردند.

توقفگاه بعدی ژنرال پتریوس افغانستان است که در آنجا نیز آمریکا با انتقادهایی روبرو است.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان امروز به قانونگزاران گفت او دیگر نمی تواند مرگ مردم در اثر حملات هوایی ناتو و آمریکا را تحمل کند.

کرزی می گوید او از کوشش برای نبرد با تندروها در کشور حمایت می کند، اما ایالات متحده و متحدان غربی به اندازه کافی برای کاهش خطراتی که متوجه مردم است عمل نکرده اند.

او همچنین می گوید دولت افغانستان چند پیش نویس توافقنامه برای آمریکا و ناتو داده است که در آنها پپشنهاد شده است کنترل بیشتری بر اعزام نیروهای خارجی به افغانستان داده شود.

XS
SM
MD
LG