لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

گزارش اقتصادی: رکود اقتصادی در صنعت گردشگری هند   


ران کوربن، خبرنگار صدای آمریکا، بانکوک

در حالیکه حمله های تروریستی در هند و رکود اقتصادی به صنعت گردشگری این کشور لطمه سنگینی زده است، ایالت راجستان هند در صدد است تا با تشویق شهروندان خود به صرف پول بیشتر در داخل، ضررهای مالی خود را جبران کند.

بمب گذاری های تروریستی در ایالت راجستان هند و حملات ماه نوامبر در بمبئی به صنعت گردشگری این ایالت ضربه سنگینی وارد کرده است.

رکود جهانی نیز ضررهای مالی این صنعت را تشدید کرده است.

بسیاری از بازرگانان بر آنند تا همزمان با فصل جشن های عروسی و جشنواره های هند که هم اکنون در اوج خود قرار دارد، با تشویق شهروندان به خرید بیشتر، بار دیگر به کسب و کار خود رونق بخشند.

بار دیگر فصل جشن های عروسی در راجستان از راه رسیده است. آوای طبل نوازان خانواده های تازه عروس در شهری همچون اودیپور پیچیده است.

فصل جشن های عروسی در ماه های خشک و خنک سال، موج مصرف گرایی را افزایش می دهد. تاجران پارچه مشغول فروش لباس های جدید هستند. بازارها از زنانی که در پی یافتن لباس های ارزان و مقرون به صرفه اند، لبریز است. این فصل برای جواهر فروشان نیز پر رونق است.

رکود جهانی اقتصاد از ایالات متحده و اروپا به شهر اودیپور نیز راه یافته است.

راجرا جشوار جین، جواهر فروش «بازار بادا» در اودیپور می گوید کسب و کار او از رونق خوبی برخوردار بوده است و ادامه می دهد :« در حال حاضر فصل جشن های عروسی ادامه دارد. فروش طلا بالا رفته است و قیمت ها کم کم افزایش می یابند. زمانی که قیمت طلا پایین است، قدرت خرید مردم بیشتر می شود. بعد از ١٤ ژانویه که فصل جشن های عروسی ست، بازار ما هم بهتر می شود.»

اما همه صنایع از چنین رونقی برخوردار نیستند. صنعت گردشگری به ویژه گردشگران خارجی، قربانی رکود اقتصادی بوده است. به علاوه حملات و بمب گذاری های پیاپی در هند، به ویژه در راجستان و نیز حمله سال گذشته به بمبئی، به صنعت گردشگری لطمه زده است.

آشوانی نایار، مدیر کل هتل «مریدین» در جایپور می گوید :« اولین نشانه رکود در این صنعت با بحران بانک های ایالات متحده پدیدار شد. صادقانه نیست اگر ادعا کنم رکود اقتصادی بر صنعت هتل داری تاثیری نداشته است. به طور مسلم همزمان با رکود جهانی این صنعت نیز ضررهایی را متحمل شده است. تعداد درخواست ها برای اتاق های هتل، بیش از حد انتظار ما کاهش یافته است.»

آژانس های مسافرتی و فروشگاه هایی که به گردشگران جنس می فروشند با کمبود مشتری روبرو شده اند.

بوپندرا سینگ جوهان، مدیر یک آژانس مسافرتی ویژه گردشگران خارجی می گوید :« به دلیل رکود اقتصادی و بمب گذاری ها در هند، بسیاری از گردشگران سفرهای خود به هند و یا راجستان را لغو کرده اند.»

به طور معمول سالانه ١⁄٤ میلیون گردشگر از راجستان بازدید می کنند. جشنواره های شتر ، مناظر زیبای بیابان، موسیقی و فرهنگ مردمی و قصرهای باستانی از جمله جاذبه های گردشگری راجستان هستند.

کاهش تعداد گردشگران خارجی پس ار حمله تروریستی ماه مه سال گذشته در جایپور، پایتخت راجستان کاملا مشهود شد.

چند رشته بمب گذاری در شهر باستانی جایپور، یکی از معروفترین مناطق گردشگری راجستان، حداقل ٦٠ کشته و ١٥٠ زخمی بر جای گذاشت.

ویپول گویال و ویبهور برادر دوقلوی او که در یک مغازه پارچه فروشی در بازار «تریپولیا» کار می کنند، می گویند :« ترس از این حمله ها بسیاری از گردشگران را فراری داده است. صنعت گردشگری از حمله های سال گذشته ضربه خورده است. بسیاری از گردشگران از سفر به جایپور هراس دارند و این مشکل عمده اقتصاد جایپور است.»

مقامات وزارت گردشگری راجستان در تلاشند تا بار دیگر گردشگران را به این ایالت جلب کنند.

آناند تریپاتی، دستیار مدیر وزارت گردشگری می گوید :« دولت و صاحبان مشاغل باید در این زمینه مشارکت داشته باشند و شرکت های هواپیمایی وهتل ها نیز باید قیمت های خود را بازبینی کنند. اما از آنجا که صنعت گردشگری بیشتر در اداره بخش خصوصی ست، گفتگو و همفکری بین دولت و بخش خصوصی می تواند برای یافتن راهکار به منظور حل این مشکل، موثر باشد و در نهایت شاید بتوان در دوران رکود اقتصادی، گردشگران بیشتری را جلب کرد.»

راوات برابهوبراکاش، صاحب میهمان خانه «میراث»، با ابراز خوش بینی نسبت به جلب گردشگران می گوید :« آینده روشن است و تردیدی نیست که گردشگران بیشتری به راجستان خواهند آمد. این ایالت سرشار از جاذبه های گردشگری ست.»

مقامات گردشگری راجستان، دولت ایالتی و صنایع گردشگری سرمایه سنگینی را برای مرمت و بازسازی قصرها و بنا های باستانی دوران مهاراجه ها، صرف خواهند کرد.

مقامات راجستان امیدوارند ارتقای طرح توسعه جدید، گردشگران بیشتری را در آینده نزدیک جلب کنند

XS
SM
MD
LG