لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۵۲

گزارش اقتصادی: افزایش نگرانی ها پیرامون نرخ جهانی بیکاری


تام ریورز، خبرنگار صدای آمریکا، لندن

نگرانی ها پیرامون چشم انداز دشوار پیش روی شرکت های بزرگ در بازارهای آسیا و اروپا افزایش یافته است.

همگام با افزایش روند بیکاری در بسیاری از کشورها، افق بازار کار تیره و تار است.

نخست وزیر بریتانیا در لندن طرح برنامه جدید و گسترده ای برای کارآفرینی ارایه کرده است.

در حالی که گزارش های جدید ارقام درآمد شرکت های بزرگ ایالات متحده به تدریج منتشر می شود، بازارهای بزرگ جهانی با چالش های بسیاری در عرصه نرخ بیکاری روبرو خواهند شد.

سقوط کلی شاخص های اقتصادی و داده های درآمد شرکت های بزرگ که از رکود شدید حکایت می کنند، طی هفته ها و ماه های آینده، به عنوان موانع عمده ثبات بلند مدت بازار سهام محسوب خواهند شد.

در آسیا، بازار ژاپن روز دوشنبه به علت تعطیلی ملی بسته بود اما سایر بازارهای جهانی از چشم اندار امیدوار کننده ای برخوردار نبودند.

شاخص «هنگ سنگ» هنگ کنگ برای پنجمین روز متوالی حدود ٣ درصد سقوط کرد.

همزمان با بیانیه « هیوندای»، شرکت خودرو سازی کره جنوبی، مبنی بر کاهش ٢٥ درصدی تولید خودرو در کارخانه های داخلی، شاخص بازار سهام این کشور ٢ درصد سقوط کرد.

نگرانی های مشابه در اروپا نیز قیمت بازار سهام را همچنان پایین نگاه داشته است. به طوری که با سقوط قیمت نفت خام به بشکه ای کمتر از ٤٠ دلار، ارزش سهام شرکت های بزرگ انرژی ضربه سنگینی متحمل شده است.

در همین حال، افزایش نرخ بیکاری در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان سبب شده تا بعضی دولت ها در پی یافتن راهکاری سریع باشند.

گوردن براون، نخست وزیر بریتانیا، متعهد شده است تا برای رویارویی با نرخ روز افزون بیکاری ناشی از رکود جهانی اقتصادی، ٧٥٠ میلیون دلار بودجه اختصاص دهد.

گوردن براون که در جمع رهبران اتحادیه ها و صاحبان صنایع سخنرانی می کرد، گفت :« ما بر آنیم که به جهان نشان دهیم بریتانیا برای کمک به افرادی که شغل خود را از دست داده اند و در زمینه کارآفرینی در آینده، نقش راهبردی بازی خواهد کرد. من معتقدم ما با مشارکت یکدیگر می توانیم به چنین هدفی دست یابیم. بریتانیا زمانی موفق خواهد بود که مردم کشور در امور مشارکت داشته باشند. و من بر این باورم که ما با مشارکت همگان، دست یابی به هدف کارآفرینی را محقق خواهیم کرد.»

او اظهار داشت که وی مصمم است تا اجازه ندهد روند بیکاری از کنترل خارج شود.

گوردن خاطرنشان کرد : « ما می توانیم طی دو سال آینده به کاریابی و یا آموزش ٥٠٠ هزار نفر کمک کنیم. در برهه کنونی و در دوران رکود اقتصادی می توانیم با همکاری و اقدامات هماهنگ و مشترک به خانواده ها و صاحبان صنایع کمک کنیم. در عین حال به طور همزمان می توانیم در بازار رقابت جهانی جایگاهی امن بیابیم.»

وی تاکید کرد در برهه کنونی که با رکود اقتصادی مواجه ایم، آموزش نیروی کار و آماده سازی آنها برای جهان مدرن فردا، تصمیم عاقلانه ای است.

درعین حال همه احزاب بریتانیا با طرح جدید وی برای مقابله با بیکاری موافق نیستند.

دیوید کامرون، رهبر حزب مخالف در پارلمان بریتانیا میگوید بدون شک رشد فزاینده بدهی های دولت، باری بر شانه نسل های آینده خواهد بود

XS
SM
MD
LG